Quacquarelli Symonds (QS), dünyanın en iyi üniversitelerini açıkladı

uni_ogrenci

quacquarelli symonds qs dünyanın en iyi üniversitelerini açıkladı, Quacquarelli Symonds (QS), her sene geleneksel olarak yayımladığı dünyanın en iyi üniversiteleri listesine bu sene bir yenisini daha ekledi. Geride bıraktığımız sene ilk 400 içerisinde iki Türk üniversitesi bulunuyordu: Boğaziçi Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi. Bu sene de verilen pek fazla değiştiğini söyleyemeyiz. İlk 10 sırada Amerikan ve İngiliz üniversiteler bir krallık kurmuş adeta.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIYOR?

QS Dünya Üniversiteler Sıralaması, akademisyenler arasında yapılan bir anket sonucu belirlenen akademik saygınlık (yüzde 40), işverenlere yapılan anket sonucu belirlenen mezunların iş yerindeki saygınlığı (yüzde 10), öğretim üyesi-öğrenci oranı (yüzde 20), Scopus veri tabanından derlenen öğretim üyesi başına alınan atıflar (yüzde 20), uluslararası öğrenciler (yüzde 5) ve uluslararası öğretim üyeleri (yüzde 5) kriterleri kullanılarak yapılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi, sadece mezunlarının işveren gözündeki saygınlığı göz önüne alındığında 231’inci, mühendislik ve teknoloji alanında 245’inci, doğal bilimler alanında 310’uncu sırada bulunuyor. Üniversite geçen yıl açıklanan THE verilerine göre de dünyanın ilk 200 üniversitesi arasında yer aldı.

Değerlendirmeye giren diğer Türk Üniversiteleri sıralamaları da şöyle:

401 – 410 bandında ODTÜ ,
461 – 470 bandında Koç Üniversitesi,
471 – 480 bandında Sabancı Üniversitesi,
501 – 550 bandında Istanbul Teknik Üniversitesi,
601 – 650 bandında Hacettepe ve Istanbul Üniversiteleri,
701+ bandında Çukurova Üniversitesi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle