Sanat Eğitiminde Ailelerin Rolü Büyük

Eğitimin, özellikle de sanat eğitiminin en önemli destekçileri ailelerdir. Ailelerin bazı durumlar karşısında desteği olmadığı gibi, tamamen karşıt bir yönde çocukları etkiledikleri görülebiliyor. Sanat eğitimi ile çocuğun kendini keşfetmesi ve çok daha başarılı bir sanatçı olmak için ailesinin güveninin bulunduğunu bilmesi son derece önemlidir.

Çocukların Kendini Keşfetme Problemi Var

Çocuklarda özellikle kendini her alanda geliştirmek zorunda olduklarını düşünme süreci, yetenekleri yerine derslerine ağırlık vermelerine yol açıyor. Milyonlarca kişi tarafından tanınmasını, saygı duyulmasını ve bir sanat dalında kendini göstermesini sağlayacak alanlarda ilerlemeleri engelleniyor. Düzenli bir iş bulması ve gereksiz yeteneklerin para kazandırmayacağı belirtilerek, çocuğun yeteneğinin ortadan kaldırılmasına yol açılıyor.

Sanılanın aksine, en büyük suç ise ailelerde görülüyor. Okulda sürekli olarak temel dersleri alan ve bu derslerdeki başarısına göre nitelendirilen bir çocuğun yetenekleri çok az kişi tarafından fark edilebiliyor. Okullardaki müzik ve resim öğretmenlerinin keşfetmesi yeterli değildir. Aile planlaması hem ailelerin bilinçlendirilmesini hem de ülke yapısının şekillendirilmesini sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle