Sessiz okuma eylemi sonuç verdi

sessiz_okuma

sessiz okuma eylemi sonuç verdi, Afyonkarahisar’da yaşanması fazlasıyla zor görülen, ancak öğrencilerin uzun günler süren çabalarıyla olumlu sonuçlanan bir olay gelişti. Milli Eğitim Bakanlığı kısa bir süre önce Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi’nin Kız İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülmesi kararı almıştı. Bu kararı protesto eden öğrenciler günlerdir okul çevresinde sessiz okuma eylemi yapıyor ve bir diğer yandan da imza kampanyasını sürdürüyor. Sonunda MEB’den bir açıklama geldi ve alınan kararın revize edildiği açıklandı. Yeni alınmış olan kararla birlikte okul artık Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi ismiyle anılacak.

BAKAN AVCI: ANADOLU LİSESİ OLARAK KALACAK

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüşerek Anadolu Öğretmen Lisesi’nin imam hatip lisesine dönüştürülmesi kararının bir daha değerlendirilmesini talep etti. Görüşme sonrasında Bakan Avcı, Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi’nin Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretime devam etmesi yönünde karar alındığını bildirdi.

Bakan Avcı, okulun adının 25 Temmuz Cuma günü basılacak tercih rehberinde Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi olarak yer alacağını söyledi. Gelecek yıl kız imam hatip lisesi için bina yapılacağını da kaydeden Bakan Avcı, bu bina yapılana kadar imam hatip lisesi öğrencilerinin aynı okulda misafir öğrenci olarak ders göreceğini açıkladı.

TOPTAŞ: İMAM HATİP LİSELERİNE KARŞI DEĞİLİZ

Kararı öğrencilere ve velilere duyuran CHP Milletvekili Ahmet Toptaş, öğrencilerin ve velilerin gösterdiği demokratik hak arama mücadelesinin sonuç verdiğini söyledi. Konuyu Bakan Avcı’ya ilettiğini ve görüşmeler sonrasında talebin kabul gördüğünü aktaran Toptaş, “Okulumuz Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretime devam edecek. Demokratik eylem yapan öğrencilerimizi ve çocuklarına sahip çıkan velileri kutluyorum. Afyonkarahisar’ın eğitim alanında eksikliklerinin tespit edilip planlı ve programlı bir şekilde çözülmesinden yanayız. Bizler imam hatip lisesine karşı değiliz. Afyonkarahisar’ın eğitim alanında ihtiyaçlarına cevap bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle