Sınav stresinden kurtulmanın yolları

sinav_stresi

sınav stresinden kurtulmanın yolları, YGS’yi geride bıraktık. Bu sınavda genel barajı geçmeyi başaran öğrenciler önümüzdeki LYS’ye girecekler. Herkes istediği bölüm için özel bir sınava girecekken bu sınavda da bir stresin yaşanması alınacak olan puanı fazlasıyla etkileyecektir. Geride bıraktığımız sınavda yüz binlerce öğrencinin stres yaptığı için hak ettiği puanı alamadığını biliyoruz. Ancak bu tamamen psikolojik bir durumdur ve üstesinden gelinebilir. Biz de bu yazımızda sizler için sınav stresinden kurtulmanın yolları adında bir liste hazırladık.

Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

1. Sınava iyi hazırlanmalısınız. Sınava ne kadar iyi hazırlanırsanız, kaygı o kadar az dayanak bulacak ve özgüveniniz artacaktır.
2. Sınav kaygısı pozitif yorumlamalısınız. Sınav kaygısının olumlu bir yönü de vardır. Bizim daha iyi hazırlanmamızı sağlar. Kaygının bu yönünü görebilenler kaygı ile daha barışık olur ve azalmasını sağlarlar.
3. Gevşeme egzersizleri yapmalısınız. Derin nefes alın ve bir hareket yaparak nefesinizi verin… Tekrar derin nefes alın, verin ve 6 -10 sn. arası nefesinizi tutun 1001’den 1006’ya kadar sayın ve tekrar nefes alın. 2 – 5 dakika arası bu nefes egzersizini yapın. Sakin ve gevşemiş olacaksınız. Gevşeme egzersizleri sınavda öğrenme kadar gereklidir, başa çıkma stratejisini geliştirir. Vücutta gerilim, kasılma azalınca korku azalır.
4. Sınavı önceden düşünmelisiniz. Bence bu sınav nasıl geçebilir? Bilmediğim bir soru gelirse ne yaparım? Bu sorular üzerinde düşünen kişi güven kazanır.
5. Negatif düşüncelere yer vermemelisiniz. Gerek ön düşünmede, gerek başka durumlarda kafanızda olumsuz düşüncelere yer bırakmayın. Kendi kendinize devamlı başaramayacağınızı söylerseniz korkuyu büyütürsünüz. Be nedenle devamlı pozitif düşünün.
6. Sınavı önceden deneyimlemelisiniz. Ön düşünceden de etkili olan şey sınavı bir oyun gibi önceden oynamaktır. Bir arkadaşınızla sınav oyunu oynayın, korkunuz azalacaktır.
7. Başarı baskısından kurtulmalısınız. Sınav kaygısı yüksek taleplerin, beklentilerin olmasından kaynaklanıyor olabilir. Seviyenizin üstünde talepler oluşturmuş olabilirsiniz. “Çok iyi bir sınav mı vermeliyim, yoksa orta seviyede mi?” “Başarısız bir sınav felaket mi olur?” Başarısızlık durumunda sakin kalabilecek kişilerin performansları yüksek olacaktır.
8. Sınav kaygısını fazla büyütmemelisiniz. Sınav kaygısına bazen bir diğer fenomen eşlik ediyor. “Sınavdan korkmaktan korkmak” özellikle sözlü sınavlarda sınavı yapanların kendisindeki korkuyu fark ederek olumsuz davranacaklarını sanmak da kaygıyı körüklüyor.
9. Kendi durumunuzun farkında olmalı ve bunu arkadaşlarınıza söyleyebilmelisiniz. Arkadaşlarına “Ben çok tedirginim, heyecanlıyım” diyebilmek.
10. Sınavdan hemen önce öğrenmemelisiniz. Son dakikaya kadar kitapların önünde oturmak stresi arttırır. En iyisi gezmek, müzik dinlemek veya sevdiğiniz bir şeyi yapmaktır.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle