Sınavsız üniversiteye giriş

universite

sınavsız üniversiteye giriş, LYS sonuçları açıklandı ve öğrenciler hem sınav puanlarını, hem sıralamalarını, hem de yerleştirme puanlarıyla birlikte yerleştirme sıralamalarını öğrendiler. Ardından gelen işlem de kesinlikle istedikleri üniversitelerdeki istedikleri bölümlerin sıralama ve puanlarını araştırmak oldu. Şu anda yerleştirme tercihleri devam ederken ÖSYM, öğrencilere bu süreç için bir haftalık bir zaman dilimi sundu. Sınava bir milyon civarında öğrenci katılırken bunun neredeyse yarısı liseden yeni mezun olmuştu; bunun yanı sıra yüksek öğretimde, üniversitede öğrenimine devam edip sınava girenler ve mezun olup da sınava girenler de mevcut. Sınavsız üniversiteye giriş hakkına sahip olan 78 bin öğrenci bulunuyor.

MESLEK LİSELİLER SINAVSIZ ÜNİVERSİTELİ OLABİLİR

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilebiliyor. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesi anlamını taşıyor. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunuyor.

Ankara, İstanbul veya Eskişehir birer METEB bölgesi. METEB’in en önemli özelliği sınavsız geçişlerde adayın mezun olduğu bölümün bulunduğu il hangisiyse o ildeki tercih edilebilecek ön lisans programlarında önceliğin o METEB bölgesi içinde olanlarda olmasıdır. Üniversite tercihi, elde edilen puanın doğru kullanılması adına çok önemli. Mutlaka alternatif olarak değerlendirdiğiniz üniversitelerdeki öğrencilerin görüşlerine başvurun. Hayal kırıklığına uğramamak için özellikle üniversite öğrencilerinin yaşadığı zorlukları ve olumsuz durumları sorun. Günümüzde maalesef tıp fakültelerinde okuyan birçok öğrenci kalabalık amfilerde ders görmek durumunda kalıyor. Dolayısıyla tıp fakültesi tercih etmeyi planlıyorsanız üniversitelerin kontenjanlarına özellikle dikkat edin. Ayrıca tıp eğitiminde klinik tecrübenin önemi göz önünde bulundurulduğunda, üniversite hastanelerinin kalitesi ve hasta yelpazesinin genişliği de tercih için önemli bir kriter olmalı. Öte yandan her bölümde olduğu gibi tıp fakültesi tercihinde de akademisyen kalitesi ve ideal öğrenci-akademisyen ilişkileri en önemli ölçütlerden olmalı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle