Tokat’ta miniklerden mehter marşı

mehter_marsi

tokatta miniklerden mehter marşı, Avrupa Birliği projesiyle birlikte ülkemize ziyarete 12 tane yabancı öğretmen geldi. Öğretmenlerin geçtiğimiz günkü durağı Tokat olurken karşılaştıkları manzaradan fazlasıyla etkilendiklerini belirtmemiz gerekiyor. 4 farklı ülkeden gelen öğretmenler Devlet Hastanesi Anaokulu’nu ziyaret ettiler ve karşılarında çocuk mehter takımını gördüler. Minik çocuklar şahane bir mehter marşı gösterisi hazırlamışlardı.

AB projesi ‘Comenius Okul Ortaklıkları’ projesi kapsamında Polonya, İspanya, Litvanya ve Estonya’dan toplam 12 öğretmen kente geldi. Kentte çeşitli okulları ziyaret eden yabancı öğretmenler, bugün ise Devlet Hastanesi Anaokulu’nu ziyaret etti. Ziyaret için okula gelen yabancı öğretmenleri, okulun erkek öğrencilerinden oluşan mehter takımı karşıladı. Minik öğrenciler mehter kostümü ile okul içerisinde yürüyüş yaparak, ‘Ey şanlı ordu’ marşını söyledi. Parçadan etkilenen konuklar, cep telefonuna bu gösteriyi kaydettikleri görüldü. Ayrıca kız öğrenciler de yöresel kıyafetler ile ‘kına gecesi’ gösteri yaptı.

“ÇOK HOŞLARINA GİTTİ”

Polonya’dan gelen Marta Arnot, Tokat’a gelmekten dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, “Bu gösteriyi çok sevdim. Özellikle mehterandan çok etkilendim. Daha önce böyle bir gösteri görmedim” dedi. Estonya’dan gelen Sıırı Klıss ise mehteran marşından çok etkilendiği belirterek, Tokat’ı çok sevdiğini belirtti. Anaokulunun müdür yardımcısı Alev Özdilek, “Burada kendi kültürümüzü tanıtmak adına mehter takımı ve kına gecesini gösterdiler. Misafirlerimizin çok hoşlarına gitti, çok beğendiler. Özellikle okulumuzu ve eğitim sistemimizi çok beğendiler. ‘Özel okul mu, devlet okulu mu’ diye sordular. Devlet okulunun olduğunu öğrenince şaşırdılar” dedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle