TÜBİTAK burs projesi Amasya’da yapılacak

amasya_universitesi

tübitak burs projesi amasyada yapılacak, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yakın zaman içerisinde yeni bir projenin daha startını verecek. Yurtiçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı adındaki bu yeni projeye hangi üniversitenin ev sahipliği yapacağı merak ediliyordu ve sonunda karar kılındı. Yapılan açıklamalara göre proje Amasya Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Telhat Özdoğan TÜBİTAK’ın “Hiperbolik kosinüs fonksiyonu içeren üstel tipli orbitallerin elektronik yapı hesaplamalarında kullanılması” konulu araştırma projesi TÜBİTAK 2218 Burs Programı kapsamında desteklenmeye değer bulunduğunu ve projenin destek süresinin 18 ay olarak belirlendiğini söyledi.

Projeden araştırmacı olarak yer alacak olan Dr. Ercan Şahin ise projedeki temel amacın “Atomik ve moleküler hesaplamalarda önemli bir yer tutan üstel tipli orbitallerin Hiperbolik Kosinüs fonksiyonları ile geliştirilmesi, güncel hesaplama yöntemlerinde kullanılabilecek etkin baz takımlarının oluşturulması olduğunu kaydetti.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle