Tüm Yeteneklere Dayalı Okul Önerisi

Adolphe Quetelet tarafından sıralanan ve 1835 yılından bu yana geçerli olan eğitim süreci bulunuyor. Avrupa’nın pek çok bölgesinde geçerli olan sürece göre, öğrencilere sadece temel dersler üzerinden değer biçilmiyor. Matematik, edebiyat, fen bilimleri, sosyal bilimler alanlarının dışındaki dersler, eğitimi geri kalmış ülkelerde dikkat çekici yapıya sahip olamıyor.

Eğitim sistemi için Türkiye’de belirli soru kalıpları üzerinden sınavlar hazırlanarak, doğrudan öğrencilerin bu sürece uyum sağlaması bekleniyor. Hayalindeki meslekte edebiyatın dönemleriyle ilgisi olmayacak veya fen bilimleri bilmesine gerek olmayan bireylerin bu alanlarda kendini geliştirmesi gerekiyor. Geliştiremeyenler de, üniversitede istedikleri bölüme gitmeye hak kazanamıyorlar. İstemedikleri bölümü okuyarak, sevmedikleri meslekleri yapmak zorunda kalıyorlar.

Zihinsel ve Bedensel Gelişime Uygun Eğitim

Özellikle beden eğitimine ilgi gösteren ve yeteneklerini bu alanda değerlendirmek isteyen çocuklara fırsat verilmelidir. Futbolcu, basketbolcu, atletizm veya jimnastik alanlarında diğerlerinden daha başarılı olan bir çocuğa matematiği kötü olduğu için baskı yapılmamalıdır. Okul eğitimi sürecinde sadece öğretmenler tarafından değil, aileler tarafından uygulanan baskı nedeniyle de gençleri etkiliyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle