Türk Eğitim-Sen’den Öğretmenler İçin Kampanya

Çok yakın bir süre içerisinde gerçekleştirilecek olan seçimler öncesinde eğitim sendikasının siyasilerden özel talepleri bulunuyor. 2016 yılında özel olarak kanun hükmünde kararnameyle çıkartılan öğretmenleri etkileyen maddeler günümüzde de geçerliliğini koruyor. Son yıllarda Türk Eğitim Sendikası tarafından sıkça karşı çıkılan sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili faaliyetler sürdürülüyor.

2011 yılında toplam 68 bini öğretmen olmak üzere, 230 bin kişi eğitim alanında kadroya alınmıştır. 2016 yılında çıkarılan kanunla birlikte artık toplamda 6 yıl boyunca aynı yıl boyunca aynı yerde kalma şartıyla sözleşmeli öğretmenlik yapılmasına izin veriliyor.

Öğretmenlerin Statüsünün Değiştirilmesi Şart

Türk Eğitim Sendikası tarafından talep edilenlerin başında, 4/B statüsünde istihdam edilen tüm öğretmenlerin en kısa süre içerisinde 4/A statüsüne geçmesini sağlamaktır. Başbakanlığa özel olarak gönderilen dilekçede tüm bu durum hakkında detaylı olarak maddelere yer verilmiştir. Hükümet görevlilerinden talep edilen statü düzenleme durumu, öğrenci haklarının ve çalışma koşullarının daha iyi seviyelere çekilmesini gerektiren faaliyetler sürdürülüyor. Hak kayıplarına yol açan her türlü durumun Türk Eğitim-Sen tarafından dilekçeler yoluyla önüne geçileceği vurgulandı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle