Ücretli Sözleşmeli Öğretmenlik Kalkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2011 yılında sözleşmeli öğretmenliği kaldırmıştı. Geçen sene alınan kararlar 70 bine yakın sözleşmeli öğretmenin artık kadrolu olacağı açıklamasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı artık ücretli öğretmen olamaması için çalışmalara başlıyor.

Yaklaşık 60 bini bulan ücretli öğretmenlerin kadrolu olarak göreve başlamaları için çalışmalara başlanıyor. Açılan kadrolarda ücretli öğretmenler kadrolu öğretmen olarak atanmaya başlayacaklar. Birden 60 bin öğrenci sayısının alınmasının zor olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmenlerin yavaş yavaş kadroya geçirileceğini belirtti.

Şu an yoğun olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışan ücretli ve vekil öğretmenlerin bu yerlerde kadrolu olarak göreve başlamaları için ilk çalışmalara başlandı. Bu yüzden alınan karara göre şubat ayında yapılacak olan atamalarının hemen hemen yarısının bu bölgede kadrolu olarak göreve başlayacakları belirtildi.

Eğer ücretli öğretmenlik kalkarsa bundan en çok memnun olanlar öğrenciler olacak. Çünkü ücretli öğretmenlerin yerleri sürekli değişmekte yada yeni adaylar ücretli olarak eski adayların yerlerinde çalışmaya başlamakta. Öğretmenlerinden ayrılan öğrencilerde bu durumdan oldukça şikayetçi. Aynı zamanda öğretmenin sürekli değişmesi öğrencilerin psikolojilerini ve eğitimlerini de olumsuz yönde etkiliyor.

Bu kararın alınması ücretli öğretmenlerin oldukça sevinmesine sebep oldu. Çünkü farklı koşullarda kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaparken daha az ücret almaktaydılar. GÜneydoğunun zorlu hava koşullarında çalışan bir ücretli öğretmen ile batı da çalışan bir kadrolu öğretmenin aldığı maaşlar oldukça farklıydı. Bu uygulama ile ücretli öğretmenlerin şikayetçi olduğu bu durum ortadan kaldırılabilir.

 

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle