Ücretsiz dershaneler eğitim vermeye başladı

ucretsiz_dershane

ücretsiz dershaneler eğitim vermeye başladı, Dershaneleri kapatmak için devlet 2 senedir büyük bir çaba gösteriyor. 2015’in Eylül ayında tamamen kapanacak olan dershanelerin çoğu özel okullara dönüştürüldü; halen geriye kalan bazı dershaneler var. Bunların da eksikliğini gidermerk için devlet ücretsiz dershaneler açtı kendi bünyesinde. Hafta içi saat 22’ye kadar ders veren bu kurumlarda üniversite öğretmenleri de eğitim verecek. Takviye ders adına öğrencilere aktarılacak olan bu eğitim paketi için öğrencilerden hiçbir ücret alınmayacak. Üniversite öğretmenler ise ek olarak “ücretli öğretmen” konseptinde öğrenim verebilecek.

MEZUNLAR HALK EĞİTİME

Ortaokul ve lise öğrencileri okullarındaki, mezunlar halk eğitim merkezlerindeki kurslara gidecek. Bir okulda kurs açılmazsa öğrenciler kurs açılan başka bir okula kayıt yaptırabilecek.

365 GÜN DERS

Bir kurs en az, dönemlik 36 saat, yıllık 72 saat olacak. Ancak üst sınır belli değil. Ders saati 40 dakika. Kurslar hafta sonu olduğu gibi, yarıyıl ve yaz tatillerinde de yapılacak. Hafta sonları yapılan kurslar her gün en fazla 8 saat olacak.

SAAT 22.00’YE KADAR

Kurslarda hafta içi saat 22.00’ye kadar eğitim verilebilecek. En az 2 saat en fazla 8 saat ders olacak. Aynı ders üst üste aynı gün 2 saatten fazla olmayacak.

25 KİŞİLİK SINIF

Kurs açmak için gereken öğrenci sayısı 10. Sınıf mevcutları 20 öğrenci olacak ama tek gruptan oluşan kursta bu sayı 25 olabilecek.

ÖĞRETMEN SEÇECEKLER

Hangi derslerden kurs açılacağını talep belirleyecek. Veli ve öğrenci öğretmenini seçebilecek.

YILDIZ SINIFI OLUŞACAK

Kurslarda tıpkı dershanelerdeki gibi dönem başında seviye tespit sınavı yapılacak ve öğrenciler seviyelerine göre gruplandırılacak.

HER AY DENEME SINAVI

Öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerilerini ölçmek için her ay değerlendirme yapılacak. Eksiği görülen konular tekrarlanacak.

DEVAMSIZLIK YOK

Öğrencilerin kursa devam zorunluluğu var. Toplam ders saatinin 10’da biri kadar özürsüz devamsızlık yapanın kaydı silinecek. Yani 72 saatlik matematik dersinde öğrenci yıl içinde 7 saat gelmezse kurstan atılacak. Devamsızlık SMS olarak ailesine bildirilecek.

DİSİPLİN CEZASI VAR

Kursta disiplini bozan öğrenciye bulunduğu sınıf kademesinin ilgili mevzuatına göre işlem yapılacak, yani disiplin cezası var.

ÖĞRETMEN TRANSFERİ

Okullar “görevlendirme” yoluyla başka okullardan öğretmen transfer edebilecek. Bu transfer akademisyenleri de kapsayacak. Öğretmen haftada 21 saat verdiği dersin dışında kurslarda da 19 saat ders verebilecek. Kurstaki ders için ek ders ücreti alacak.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle