Ümraniye’de okul zili salavat getiriyor

umraniye_okul

Ümraniye’de oldukça kalabalık okullardan biri olan Ticaret Odası İlkokulu, bir süredir fazlasıyla ilginç bir proje benimsedi. Okulun giriş-çıkış ve teneffüs zillerinde klasik melodiler yerine salavat kullanılıyor; evet, tam da hayal ettiğiniz gibi okul zilinde ses kaydı alınmış salavat seslendiriliyor. Öğrenciler “Allahümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed” sözlerini duyarak derslere giriş ve çıkış yaparken veliler ve öğretim görevlileri bu duruma oldukça tepkili. Bu projenin Kutlu Doğum Haftasına istinaden yürürlüğe sokulmuş olması iddiası da yine dönen iddialar arasında.

KUTLU DOĞUM HAFTASI SEBEBİYLE Mİ YAPILIYOR?
Evrensel’den Tolga Alp Turgut’un haberine göre, okul yönetiminden giriş-çıkış ve teneffüs zilinin Kutlu Doğum Haftası sebebiyle değiştirildiği öne sürüldü, fakat Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası sebebiyle yayımlanan 2011/22 no’lu genelgede böyle bir uygulamaya yer verilmediği görülüyor.

VELİLER VE EĞİTİMCİLER TEPKİLİ

Okul zilinin ‘salavat’ olmasına eğitimciler ve veliler tepki gösterdi. Evrensel’in haberien göre, veliler “Biz çocuğumuzu nereye gönderiyoruz? Böyle zil sesi mi olur?” derken, eğitimciler ise okul zil sesinin hiçbir şekilde sözlü olamayacağını söylüyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle