Üniversite için kişilik testi

Yale Üniversitesi mezunu Türk girişimcinin kurduğu eğitim sitesi, üniversiteye sınavına girecek öğrencileri önceden bir sınava sokarak, onlara uygun kariyeri belirliyor.

Parlakbirgelecek.com sitesinin Genel Müdürü Orkun Şahmalı, hazırladıkları web sitesinin öğrencilerin ilgi ve beklentilerine uygun, bilinçli ve doğru üniversite seçimi yapmalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Şahmalı, siteye üye olan üniversite adaylarının öncelikle kişilik testinden geçerek kendilerine uygun kariyerleri belirlediğini söylerken, daha sonra da o kariyere ulaşmak için neleri yapmaları gerektiğini açıkladı.

Üniversitelerin her konusunu a’dan z’ye kadar işleyen sistemde size üniversiteler hakkında her türlü bilgi sağlanıyor. Bunun yanı sıra Şahmalı, ”Adaylar, üniversiteleri sadece akademik olarak tanımakla kalmıyor, aynı zamanda hayatlarını geçirebilecekleri bir ortam olarak da ne tür imkanlar sunduğunu öğrenme fırsat buluyor” diye konuştu.

Başlangıç noktası olan kişilik testini, tercih listesini en doğru şekilde doldurabilmek için genişten başlayıp daralan bir yol gibi gördüklerini anlatan Şahmalı,sözlerini şöyle sürdürdü:

”Öğrencilerin yaklaşık 8 bin programdan 30’unu seçmeleri gerektiğinden kafaları karışıyor. Bu süreçte sistemimiz öğrenciye sürekli bir sonraki aşamada ne yapması gerektiği konusunda hatırlatmada bulunuyor. Öğrencinin attığı doğru adımlar çerçevesinde rozetlerle ödüllendirme gibi stresini azaltan ancak ciddiyetini koruyan bir ortam sunmaya çalışıyoruz.

Adaylar sistem içindeki arkadaşlarının profillerini, onların kişilik testlerini ya da tercihlerini görme fırsatı buluyor. Akıllarına takılan konuları birbirlerine soruyor, cevaplandırıyor, tartışabiliyorlar. Tercih döneminde en çok faydasını gördükleri şey ise başka kaç kişinin kendisinin istediği programla ilgilendiğini ve puanının kaç olduğunu görmesi ve böylelikle öngörüde bulunabilmesi.”

Siteye gitmek için tıklayın

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle