“Vakıf üniversitelerinden ders ücretlerini geri alın”

ders

vakıf üniversitelerinden ders ücretlerini geri alın, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nden uzun süredir beklenen haber sonunda geldi ve vakıf öğrencilerini büyük bir sevinç aldı. İstanbul’da birkaç vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler, kaldıkları dersler için fazladan ücret vermelerini yanlış bulmuş ve bunun için mahkemede dava açmıştı. Yargıtay da öğrencileri haklı çıkaran kararı imzaladı. Artık kalınan dersler için fazladan ücret verilmeyecek. Bunun yanı sıra geçmişte vermiş olduğunuz ücretleri de geri alabileceksiniz. 10 sene öncesine kadar ödediğiniz parayı geri alabilecekken TL bazında 50 bin liralık bir sınır olduğunu da vermiş olduğumuz bilgiler arasına ekleyelim.

YENİ KANUNA GÖRE ZAMANAŞIMI 10 YIL

Mahkeme öğrenciden alınan paranın faiziyle birlikte öğrenciye geri ödenmesine karar verdi. Kararı değerlendiren Avukat Cevat Kazma,”Yargıtay’ın aldığı karara göre vakıf üniversiteleri bu ücreti öğrencilere geri ödemek zorunda. Öğrenciler, Yeni Borçlar Kanunu’na göre bu ücretleri her durumda 10 yıl geriye dönük olmak üzere mahkeme yoluyla alabilecektir” şeklinde konuştu.

YARGITAY KARARI EMSAL TEŞKİL EDECEK

Kararın tüm öğrenciler için emsal teşkil edecek bir içtihat olduğunu belirten Cevat Kazma, “Yargıtay bu kararında vakıf üniversitelerinin ticari bir işletme olduklarına dair bir yorum yapmıştır. Kararı veren yerel mahkemenin de tüketici mahkemesi olması önemlidir. Sebepsiz zenginleşme ciddi bir hukuk ihlalidir ve Yargıtay çok kritik bir konuda önemli bir karar vermiştir. Bu kararla birlikte Vakıf üniversitelerinde okuyan tüm öğrenciler bugüne kadar ödemiş oldukları başarısız derslere ilişkin ek ücret bedellerini mahkeme yoluyla geri alabilirler” dedi.

ÜCRETLER 15-50 BİN TL

Türkiye’de 70’in üzerinde vakıf üniversitesi bulunuyor. Eğitim ücretleri 15 ile 50 bin TL arasında değişen vakıf üniversitelerinin en yoğun olduğu il ise İstanbul. Öğrenciler başarısız oldukları dersleri yeniden almak için ek ders ücreti ödemek zorunda kalıyor

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle