YGS’de kaç net kaç puan getirir

Üniversiteye girmek isteyen öğrenciler geçtiğimiz gün Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na(YGS) giriş yaptılar ve gelen yorumlara göre sınav pek de zor değildi. Şimdi ise akıllardaki soru öğrencilerin kaç puan aldığı. Bu resmi olarak ÖSYM tarafından açıklanmadan önce sonucu kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Sorular ÖSYM tarafından cevaplarıyla birlikte açıklandı. Ancak puanından çok barajı geçip geçmediğini merak eden öğrenciler de var. YGS’de başarılı olup diğer sınava, LYS’ye girmek için 180 puan barajını geçmek gerekiyor.

LYS’ye girmek istiyorsanız 180 puan barajını geçmeniz gerekiyor, yalnız iki yıllık ön lisans eğitimi alacaksanız 140 puan da yeterli. 140 barajı için 20’ye, 180 barajı için ise 180’e yakın net yapmanız gerekiyor. Tabi bu değerler test derslere göre de değişiklik gösterir.

TAHMİN NETLER:

Net 11 Matematik Sorusu, 140 barajını aşmak için yeterlidir.

Net 12 Türkçe Sorusu 140 barajını aşmak için yeterlidir.

Net 12 Sosyal Sorusu 140 barajını aşmak için yeterlidir.

Net 10 Fen Sorusu 140 barajını aşmak için yeterlidir.

Matematik ve fenden aldığınız netler sosyal ve Türkçe derslere oranla daha yardımcı olacaktır. Kaç net yaptığınıza bakmak istiyorsanız ÖSYM’nin sitesindeki soru-cevap bölümünden yaptığınız sonuçlara bakabilirsiniz.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle