Yüksek Lisans Seçimini Nasıl Doğru Yaparsınız

Akademik olarak ilerlemek istiyor ancak nasıl en doğru şekilde yol alacağınızı bilmiyorsanız küçük ipuçları işinize yarayacaktır. Öncelikle akademik olarak ilerlemek istiyorsanız hangi konuda araştırma yapacağınızı, hangi konuda faydalı olabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Yüksek lisans seçimi aslında bundan sonraki hayatınızda neyle uğraşacağınızı belirler.

Yüksek lisansta kolay ve hızlı ilerlemek için kendi bölümünüzden, eğitiminiz boyunca sizde heyecan uyandıran bir konuyu seçmelisiniz. Akademik süreç sizden belli bir konuda uzmanlaşmanızı bekler. Bu nedenle ilgi duyduğunuz, araştırmaktan keyif aldığınız bir tez konusu belirlemelisiniz. Yüksek lisans yabancı dil yeterliliği önemlidir. Çünkü yabancı dil araştırma yapmanızı kolaylaştırır.

Yüksek Lisans Kabul Edilmek İçin İpuçları

Yüksek lisans yapmak istediğiniz okul ve bölümü belirledikten sonra yüksek lisans sınavınızı ve mülakatınızı yapacak hocaların kimler olduğunu keşfetmelisiniz. Bu hocaların basılı yayınlarını ve tezlerini okumalısınız. Daha önce seçtiğiniz konuda tez hazırlanmamış olmasına da dikkat etmelisiniz. Bol bol okuma yapmalı ve hedefinizi tam olarak belirleyerek yüksek lisans başvurusu yapmalısınız.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle