2014 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi

universite

2014 girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi, TÜBİTAK tarafından ilk kez 2012 yılında hazırlanan ve ardından her sene düzenli olarak yayımlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nin bu seneki sonuçları da açıklandı. Listede sadece ilk 50 sıradaki üniversiteler yer alırken bu sene bu listeye, yani ilk 50’ye girememiş üniversiteler arasında fazlasıyla ilginç isimler var. Marmara Üniversitesi’i ilk 50’ye girmeyi başaramazken ilk sıradaki ismin pek de şaşırttığını söyleyemeyiz: Orta Doğu Üniversitesi.

2007 Yılında kurulan Özyeğin Üniversitesi listede altıncı sırada yer alırken, 131 yıllık Marmara Üniversitesi listeye giremedi.

Listenin son sırasında ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi yer aldı.

TÜBİTAK’ın 2014 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nin ilk üç sırasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi yer aldı.

Endeks kapsamında 50 ve üzeri öğretim üyesi olan 144 üniversite mercek altına alındı.

Araştırma kapsamında incelemeye alınan üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralandı.

Ortaya çıkan 900 bin hücrelik veri seti çeşitli kontrollere tabi tutularak değerlendirmeye alındı.

Yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi sıralandı.

Değerlendirmeyegöre listenin birinci sırasında Ortadoğu üniversitesi, ikinci sırasında Sabancı Üniversitesi, üçüncü sırasında ise Boğaziçi Üniversitesi yer aldı.

Listenin son üç sırasında ise sırasıyla Pamukkale Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi yer aldı.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ LİSTEDE YOK

TÜBİTAK’ın 2012 yılında yayınladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında 47. Sırada yer alan Marmara Üniversitesi son iki yıldır listede yer alamıyor.

Marmara Üniversitesi’nin son iki yıldır listede yer almamasını değerlendiren üniversite yönetimi ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

‘’TÜBİTAK ‘ın ‘Girişimci ve Yenilikçi’ Üniversiteler sıralaması oluşturması gibi birçok kurum ve kuruluş farklı kriterleri esas alarak dünya ve Türkiye genelinde Üniversitelerle ilgili sıralamalar oluşturabilmektedir.

Benzer araştırmalarda bir üniversitenin çok farklı sıralarda olabildiği de görülebilmektedir.

Bu alanda yapılmış yeni araştırmalardan biri de 6 Temmuz’da Bloomberg Businessweek dergisinde yayınlanan ‘En Gözde Üniversiteler’ araştırmasıdır.

Bu araştırmanın sonucuna göre Marmara Üniversitesi Türkiye genelinde 15. , Devlet Üniversiteleri arasında ise altıncı sırada yer almaktadır.’’

1

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle