3 bin 500 lira maaş garantili bölüm

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 bin 500 lira maaş garantili bölüm, Ülkemizde üniversiteler kategorisinde sualtı teknolojisi bölümü eğitimi veren sadece 4 kurum bulunmakta. Bunlardan bir tanesi Çukurova Üniversitesi olurken bölüm öğrencilere mezun olmadan önce bile iş garantisi sunuyor: hem de 3 bin 500 liralık bir maaşla birlikte. Türkiye şartlarına bakıldığında çok iyi gözüken bu maaşı almaya hak kazanan öğrenciler ilk kez geride bıraktığımız eğitim – öğretim yılında mezun olmuşlardı. Su altında özel ekipmanlarla birlikte ders alan öğrencilerin sergiledikleri hünerler ise say say bitmiyor.

EN İYİ PROGRAM

ÇÜ Su altı Teknolojisi Öğretim Görevlisi Özgür Yılmaz, eğitimde uygulamaya özel önem verdiklerini söyledi. Yılmaz, teknik ekipman ve teçhizat olarak en iyi program konumunda olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Burada eğitim gören öğrenciler, mezun olduklarında piyasada sanayi dalgıcı ve basınç odası operatörlüğünde çalışabiliyor.

Öğrencilerimizin tam donanımlı mezun olması için uygulamalı eğitimleri çok önemsiyoruz. Burada su altında kaynak çalışması yapıyoruz. Mesleki yaşamlarında öğrencilerimiz, buradan aldıkları bilgileri gemi altı kaynak ya da daplin atma gibi işlemlerde kullanacaklar. Her öğrenciye yeteri sayıda elektrot ve metal bir parça verilerek, su altına indirilen platform üzerine bu parçayı kaynatmalarını istiyoruz. Öğrencilerimiz su altında bu işlemleri yaparken, biz de yukarıda, kaynağın nasıl yapılması gerektiğini anlatıyoruz. Kaynağın yanı sıra, su altında kesme, tasfiye, montaj eğitimlerimiz de var.”

İŞSİZ KALMA DİYE BİR OLASILIK YOK!

Bu programı bitiren öğrencilerin işsiz kalma olasılığının olmadığına değinen Yılmaz, kendisinin de aynı programdan mezun olarak özel sektörde çalıştığını ve meslek hayatına Çukurova Üniversitesi’nde devam ettiğini belirterek “Ben de aynı şekilde Su Altı Teknolojisi Bölümü’nden mezun olduktan sonra birçok firmada çeşitli büyük projelerde görev aldım. Daha sonra sanayi dalışını bırakarak, basınç odası operatörü olarak çalıştım. Ve şimdi özel sektörde edindiğim bilgileri Çukurova Üniversitesi’nde öğrencilerle paylaşıyorum”dedi.

İLK MEZUNLARINI GEÇEN YIL VERDİ

Çukurova Üniversitesi Yumurtalık Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Mustafa Çekiç ise programın kuruluşunu ve alt yapısını hakkında şu bilgileri verdi: “Çukurova Üniversitesi Yumurtalık Meslek Yüksek Okulu Su Altı Teknolojisi Programı 2011 yılında kuruldu. Kurulduğu yıldan bu yana, üniversiteler içerisinde en iyi alt yapıya sahip olan bölümlerden bir tanesiyiz. İlk mezunumuzu gecen yıl verdik. Bu süreç içerisinde 12 öğrencimiz mezun oldu. Bu 12 öğrencimizin 2 tanesi dikey geçiş sınavında başarılı olup fakülteye geçiş yaparken, diğer kalan 10 öğrencimizin 9’u şu an sektörde 3 bin – 3 bin 500 TL gibi bir maaşla çalışıyor.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle