Bahçeşehir Üniversitesi Hatay’da kampüs kuruyor

bahcesehir_universitesi

Ülkenin önde gelen ve saygın üniversitelerinden biri olan Bahçeşehir Üniversitesi, Hatay’da yeni bir üniversite kurma kararı aldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, buradaki asıl amacın Suriyeli dostlarımıza eğitim sağlamak olduğunu ve Ortadoğu’ya barış getireceğine inandıklarını dile getirirken, Reyhanlı’da bir toplantı düzenleyip hem Suriyeli öğrenciler hem de Suriyeli akademisyenlerle fikir alışverişi yaptıklarını da ifade etti.

Toplantı sonunda bir açıklama yapan Filiz Dağ, “Ortadoğu Barış Üniversitesi adıyla Hatay’da açılacak. Bu proje öncelikli olarak Suriyelilere yönelik olacak. Asıl amaç ise Ortadoğu’ya barış getirmesini sağlamaktır” dedi.

Dağ, üniversitenin Suriyelilerin yanı sıra tüm Ortadoğu ülkelerini de kapsayacağını ve bu kapsamda Ortadoğu Barış Üniversitesi’nde Irak, İran ve diğer Ortadoğu’dan gelecek olanlara da eğitim verileceğini belirterek şunları söyledi:

“İlk çalışma başladı. Başkanımız Enver Yücel bu konuyu uluslararası camiada dile getirdi. Olumlu yönde gelişmeler var. Birleşmiş Milletler ve UNESCO’da destek verecek. Burada yapılan toplantıda, Suriyeli öğrencilerin taleplerini aldık. Akademisyenleri dinledik. Aldığımız doneleri İstanbul’da üniversitede paylaşıp hayata geçirmek için neler yapabileceğimizi ele alacağız. Üniversite’nin açılmasının çok iyi olacağını düşünüyoruz. Hedefimiz barışı sağlamaktır.”

Türkiye Suriye Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Yumuşak, Suriyeliler’in iç savaş nedeniyle yarım bırakmak zorunda kaldıkları eğitimlerine devam edebilmelerini sağlamak amacıyla Enver Yücel’in başlattığı projenin önemli bir adım olduğunu söyledi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle