Başarılı öğrencilere yüksek burs verme yarışı başladı

ogrenci-burslari

Lisans Yerleştirme Sınavı ile (LYS) birlikte vakıf üniversiteleri sağladıkları burs imkanlarıyla başarılı öğrencileri elde etmek adına yarışa girdi. Üniversitelerin sunduğu burslar aylık 200 lira ila 2 bin 500 lira arasında değişirken, burslara ek olarak çeşitli fırsatlar da veriliyor. Bunlar arasında ücretsiz dizüstü bilgisayarın yanı sıra kira yardımı, yurt dışında dil kursu ve staj, ücretsiz yurtlarda barınma gibi pekçok imkan sağlanıyor. Boğaziçi, ODTÜ ve İTÜ de öğrencileri kendilerine çekmek için cazip fırsatlar sunuyor.

Fatih Üniversitesi burs imkanları: 2013 YGS-LYS’ deki sıralamada ilk 100’e girip Fatih Üniversitesi’ni tercih edenlere 1.000, ilk 500’e girenlere 750, ilk 1.000’e girenlere 500, ilk 5 bine girenlere ise 250 lira aylık özel burs veriliyor. Özel bursun devamı için not ortalaması şartı aranırken, üniversite bünyesinde bölüm değiştiren öğrenciler burs haklarını kaybediyor.

Koç Üniversitesi burs imkanları: Koç Üniversitesi’nde pek çok burs bulunuyor. Tam burslu olarak en üst sıralamalarda yerleştirilecek 30 öğrenciye verilen Semahat-Nusret Arsel ve Suna-İnan Kıraç Üstün Başarı Bursu’nda öğrencilere 10 ay süreyle ayda 600 lira burs desteği sağlanıyor. Burs, tek seferlik 2 bin liralık giriş başarı ödülünü de kapsıyor. Özel Başarı Bursu kazanan öğrencilere ise 10 ay boyunca 530 lira ödeme yapılıyor.

Sabancı Üniversitesi burs imkanları: Sabancı bünyesinde tam bursluluk statüsünde 3 farklı burs bulunuyor. Sabancı Üniversitesi’nde giriş sıralamasına göre ilk 9’da olan öğrencilere verilen ‘Üstün Başarı Sakıp Sabancı Bursu’nda 2 kişilik odada yurt ücretinden muafiyet, her yıl 9 ay boyunca ayda 500 lira nakit ödeme bulunuyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi burs imkanları: Lisans programlarından birini ilk üç sırada tercih eden ilk 250 içerisindeki adaylara yurt dışında ücretsiz yüksek lisans ve doktora eğitiminin yanı sıra aylık 500 lira, 251 ile 500 arasındaki adaylara yurt dışında ücretsiz doktora eğitimi ve aylık 500 lira, 501 ile 1.000 arasındaki adaylara ise yurt dışında ücretsiz yüksek lisans eğitimine ek olarak 500 lira burs desteği sunuyor.

Bilkent Üniversitesi burs imkanları: 8 ay boyunca aylık 520 lira katkı bursunun yanı sıra iki kişilik ranzalı odalarda ücretsiz yurt olanağı bulunuyor. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerinin aylık katkı bursu ise 675 liraya yükseltiliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi burs imkanları: LYS puan türünde ilk 100’e girenler yemek ve kitap bursu ile aylık 1.000 lira nakit destek veya Washington DC’de veya Toronto’da hazırlık sınıfı okuma şansına sahip oluyor.

Beykent Üniversitesi burs imkanları: LYS puan sıralamasında Türkiye genelinde ilk bine giren ve üniversitenin burslu ya da ücretli programlarını tercih ederek kesin kayıt yaptıran öğrencilere, her yıl 9 ay süreyle 800 TL burs veriliyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi burs imkanları: İlgili puan türünde ek puanla derece yapanlar hariç yerleştirme puanlarına göre yapılan sıralamada Türkiye genelinde ilk 100 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ve yılda 9 ay süresince aylık 1.200 lira, ilk 200 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 4 bin lira ve yılda 9 ay süresince aylık 950 lira, ilk 500 içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin lira ve yılda 9 ay süresince aylık 700 lira, ilk bin içinde yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin 500 lira ve yılda 9 ay süresince aylık 600 lira veriliyor.

Okan Üniversitesi burs imkanları: Dil puan türü dışındaki puan türlerinde, ilk 1.000’den gelenlere akademik yılda 1.000 lira aylık ve yurt, dil puan türünde ilk 100′ den gelenlere 1.000 lira aylık imkanı var.

Zirve Üniversitesi burs imkanları: Tüm öğrencilere eğitimleri süresince kullanmak üzere ücretsiz dizüstü bilgisayar veriliyor. Burslar aylık 200 ila 2 bin 400 lira arasında.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle