Dershanelerin kapanmasının etkileri ne olacak

Dershanelerin kapanmasının etkileri ne olacak, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershaneler tasarısından etkilenme potansiyeli olan yönetici sayısının 39 bin 870 olduğunu belirtti.

TBMM Genel Kurulu’nda, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Tasarı’nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçilmesi kabul edildi.

Tasarının tümü üzerinde soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son bilgilere göre Türkiye’de dershane sayısının 3 bin 550, dershaneye giden öğrenci sayısının 1 milyon 220 bin, buralarda görev yapan öğretmen sayısının 53 bin, yardımcı personel sayısının ise 14 bin olduğunu bildirdi.

Dershane eğiticilerinin milli eğitim sistemine adapte edilmesine ilişkin endişelerin haklı olabileceğini belirten Avcı, kesintili de olsa 6 yıl sigortalı çalışmış olma koşulunu yerine getirenlerin milli eğitimde istihdam edilebileceğini söyledi.

Bu atanacak öğretmenlerin, şu anda atanmamış öğretmen adaylarının haklarına tecavüz ettiği iddiasının, işleyişte tersine de çalışabileceğini açıklayan Avcı, “Eğer tasarı yasalaşırsa ve özel okullaşma süreci öngördüğümüz biçimde gerçekleşirse, hem bu insanlar dönüştükleri yeni kurumda istihdam edilmeye devam edilecekler hem de özel okullaşma oranının bu yolla artırılması sayesinde atanamayan öğretmen adayları buralarda istihdam edilebilecek” dedi.

Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında 25 bin 855 okul müdürü, 5 bin 849 müdür baş yardımcısı, 42 bin 181 müdür yardımcısı olmak üzere 73 bin 885 eğitim kurumu yöneticisinin görev yaptığını belirten Avcı, 4 yıldan az süre görev yapan yönetici sayısının 34 bin 15 olduğunu açıkladı.
Avcı, 4 yıldan fazla görev yapan, bu düzenlemeden etkilenme potansiyeli olan yönetici sayısının 39 bin 870 olduğunu bildirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda, dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren tasarı ile ilgili görüşmeler gece geç saatlere kadar devam etti, tasarının birinci maddesi kabul edildi.

Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarının birinci maddesinin kabul edilmesinden sonra TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşime ara verdi.

Bahçekapılı, aranın ardından komisyonun yerine oturmaması üzerine birleşimi saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle