E-okul fotoğrafı değiştirme

e_okul

e-okul fotoğrafı değiştirme, E-okul sisteminde yer alan fotoğrafların bu vakte kadar sosyal medyada büyük bir alay, komedi konusu olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra hiçbir öğrencinin de kendi fotoğrafından memnun olduğunu söyleyemeyiz. 9. sınıfa başlayınca bir kereye mahsus olmakla birlikte çekilen fotoğraflar dört sene boyunca öğrencinin e-okul profilinde yer alıyordu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir açıklama yaptı ve artık her senenin başında öğrencilerin fotoğraflarının yenileneceğini dile getirdi. Bunla birlikte bir fotoğrafına hangi kurallar çerçevesinde çekilmesi gerektiği de aşağıda belirtildi.

1. Fotoğraf Boyutları 50 Kbyte ile 150 Kbyte arasında sınırlandırılmıştır.

2. Vesikalığın ebadı 35 mm x 45 mm olarak belirlenmelidir.

3. Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak tamamen görünür olmalıdır.

4. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.

5. Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.

6. Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.

7. Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan ağız kapalı olarak çekilmelidir.

8. Fon beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

9. Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.

10. Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle