En fazla açık matematik öğretmenlerinde

matematik_ogretmeni

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen açıklığını ele alan bir rapor hazırladı. Kamuoyu ile paylaşılan rapora bakıldığında en fazla açık bulunan dersin matematik öğretmenliği olduğu gözden kaçmazken en çok tercih edilen bölümün de İngilizce öğretmenliği olduğu görüldü. Araştırmada eğitim sektörü tamamı ile ele alındı ve eğitim sektöründeki çoğu işte istihdam azalacağı tahmininde bulunuldu. Bu sene yapılacak olan 40 bin öğretmen alımıyla birlikte yine en çok matematik bölümüne öğretmen atanması bekleniyor.

EN GÖZDE MESLEK İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ
Eğitim sisteminin ön plana çıkan gözde meslekleri ise İngilizce öğretmenliği, okul öncesi öğretmeni, direksiyon eğitimi ve sınıf öğretmenliği.

Milli eğitim sisteminde temininde güçlük çekilen meslekler arasında özellikle ortaöğretim için yüzde 10,6 ile matematik öğretmenliği ilk sırada. Bunu yüzde 8,2 ile direksiyon eğitmeni, yüzde 6,7 ile İngilizce öğretmenliği, yüzde 5,3 ile sürücü kursları için ilk yardım eğitmeni, yüzde 4,6 ile temizlik görevlisi, yüzde 4,1 ile coğrafya öğretmeni, yüzde 3,2 ile kimya öğretmeni, yüzde 2,7 ile rehber öğretmeni (psikolojik danışman), yüzde 2,6 ile sınıf öğretmeni, yüzde 2,5 ile zihinsel engelliler öğretmeni, okul öncesi öğretmeni, sağlık bilgisi öğretmeni, yüzde 2,1 ile eğitim danışmanı, fizik öğretmeni, yüzde 1,8 ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle