Fatih projesin’de yarış sürüyor

fatih-projesi

Fatih projesin’de yarış sürüyor, teknoloji devlerinin yakından takip ettiği Fatih (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirle Haraketi) Proje’sinin ilk adımı dün atıldı. 10.6 milyon tablet için gerçekleştirilen ihale için 11 teknoloji şirketi başvuruda bulundu. İhaleye, Apple, Microsoft ve Samsung gibi tablet pazarının önde gelen isimlerinin yanı sıra dört farklı yerli şirket başvuruda bulundu.

Yaklaşık 8 milyar TL’lik bir hacme sahip olacak ihaleye Samsung Electronic, Samsung Elektronik, Mobil-TelElektromed, Vestel Elektronik Sanayi, Casper-Exper-Probil, Apple, Telpa Telekomünikasyon-Atmaca Elektronik, Microsoft, Arçelik, Toshiba Europe ve Hewlett Packard başvuruda bulundu.

İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Kaplan, ihaleye katılan şirketlerin mali ve idari yeterlilikleri inceleneceğini belirtti. Kaplan, Yeterliliği geçen firmaların Türkiye’de açacakları Ar-Ge merkezleri, üretim-yatırım planları değerlendirilecek ve numune tablet çalışması yapılacak. Birkaç ay içinde yeterlilik kriterini karşılayanlar en düşük teklif üzerinden fiyat pazarlığına davet edilecek şeklinde konuştu.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle