Gelibolu’ya Şehitler Kütüphanesi

18_mart_universitesi_kutuphane

geliboluya şehitler kütüphanesi, Tarihimizin en büyük zaferleri denildiğinde akla ilk gelen, birçok efsaneye ev sahipliği yapan Gelibolu Savaşı’nın üzerinden neredeyse 100 yıllık bir sene geçti. 18 Mart Üniversitesi de bu bir asırlık olayın anısına yeni bir kütüphane inşa etme kararı aldı. Gelibolu Yarımadası’nda yer alacak olan kütüphane Gelibolu Savaşı’nın 100. yılında okuyuculara açılacakken içinde tam 1 milyon kitaba ev sahipliği yapacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kütüphane’nin Daire Başkanı İsmail İşleyen, bu kampanya için Türkiye’nin her tarafından kitap yağmuruna tutulduklarını, 1 milyon kitabı toplamanın zor olmayacağını dile getirdi.

Şehitler İçin Kütüphane Kampanyası’nın bazıları tarafından garipsendiğini belirten İşleyen“Şehitlerimiz eğitimlerini yarım bırakmak zorunda kaldılar, okumaları gereken kitapları okuyamadılar. Şimdi torunları onların yerine bu kitapları okumalılar.

Bu ise mevcut kütüphaneler ile mümkün değil. Harward’da 17 milyon kitap var iken bizim üniversitelerimizin hepsini topladığınızda 10 milyon tekil rakamına ulaşamıyorsunuz. ÇOMÜ bu açığı kapatmaya çalışıyor” dedi.

Şimdiden Türkiye’nin en büyük üçüncü kütüphanesi haline gelen ÇOMÜ’de raf uzunluğu 15 kilometreyi geçti. İsmail İşleyen, 2 yıl içinde raf uzunluğunun 30 km’yi geçeceğini belirtiyor.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ise kampanyanın Şehitler için bir tür kitaptan abide yapmak olduğunu söyledi:

“Şehitlerimiz için bugüne kadar heykeller, anıtlar, abideler diktik. Ancak onları belki de en çok mutlu edecek olan yanıbaşlarında eğitim ve bilim yuvalarının kurulmasıdır. Kampanya ile Türkiye’nin her yerinden, Ağrı’nın köylerinden, Samsun’dan, Hakkâri’den küçücük çocuklar bile ki Şehitlerimiz için bizlere kitaplarını yolladılar. Çok ünlü yazarlarımız da kişisel kütüphanelerini bizlerle paylaştılar. Hedefimiz 2015’te 1 milyon kitaba, 5 yıl içinde ise dünyanın en büyük Türkçe koleksiyonuna sahip olabilmek.”

Kütüphanelerinin 7 gün 24 saat açık olduğunu belirten Rektör Laçiner sözlerini şöyle sürdürdü:

“7 gün 24 saat, bayramlarda, yılbaşı gecesi, pazarları, kısacası her gün ve gece açığız. Hiç kapanmıyoruz. Tıpkı askerler gibi sabaha kadar nöbet halindeyiz. Gece geldiğinizde dahi kütüphanede yer sorunu yaşıyorsunuz. Gece kütüphaneden şehir merkezine 3 ayrı okuyucu servisi var. Her daim dolu bir kütüphaneye döndük. Kütüphanemize giriş yaptığımız kitapların % 55’i ilk kez buradan kayıtlara giriliyor, yani Türkiye’de hiçbir kütüphanede mevcut değil. Bu da kütüphanenin ne kadar zengin hale geldiğinin bir göstergesi. Eskiden Çanakkale’den büyük kentlere araştırma için gidilirdi, şimdi ise diğer şehirlerden Çanakkale’ye tersine bir göç yaşıyoruz. Her gün başka şehirlerden birkaç araştırmacı mutlaka oluyor.”
Kütüphanenin bir diğer özelliği ise Türkiye’nin en zengin çocuk kitapları koleksiyonuna sahip olması. Kütüphanede kayıtlara girilen çocuk kitaplarının % 95’i sadece bu kütüphanede var ve koleksiyon her geçen gün büyüyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle