Güney Koreli öğrenciler İslam dersi aldı

islam_ders

güney koreli öğrenciler islam dersi aldı, Güney Kore’de eğitim vermekte olan Pusan Üniversitesi’nden öğrenciler geçtiğimiz günlerde Bursa’ya, İslam Kültürüne dair ders almaya geldiler. Uludağ Üniversitesi ile Pusan Üniversitesi arasında yapılan anlaşmayla birlikte eğitim almaya gelen öğrenciler tam iki hafta süren seminer ve derslerin ardından sertifikalarını aldılar. Organizasyonun yöneticiliğini üstlenen isim İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Şenay olmuştu.

Öğrencilere İlahiyat Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinin de katkılarıyla İslam dini ve kültürünün 20. yüzyılın eşiğinde küresel bağlamda dünü, bugünü ve geleceğini kapsayan eğitim verildi. Eğitimde, inanç esaslarından ahlak ve tasavvufa, fıkıh düşüncesinden İslam felsefesine, İslam sanatı (Ebru) ve dini musikiden çağdaş İslam dünyasının temel meselelerine kadar pek çok konu ana hatlarıyla ele alındı.

Bursa ve Türk dini-kültür edebiyatının önemli unsurlarına da temas edilerek İslam’a ve Anadolu kültürüne çok yönlü bir bakış açısı kazandırılması hedeflendi. Teorik eğitimi alan öğrenciler hazırlanan program çerçevesinde Bursa’nın tarihi ve turistik mekânlarını da ziyaret etti. Emirsultan, Ulucami, Muradiye’den Hüdavendigar, ‘Seyyid Usul’den Mayor Sinagoguna, 19. yy Fransız Kilise’sinden Karagöz Müzesine, Cumalıkızık’tan İnkaya’ya kadar farklı mekanları da ziyaret eden Güney Koreli öğrenciler, Bursa’nın tarihi hanlarını da gezdi.

Yöresel yemeklerden de tadan misafir öğrenciler, Bursa’da en unutulmayacak anı ise Cumalıkızık köyünde Kore’de şehit düşen bir Türk askerinin eşiyle karşılaştıklarında yaşadı. Kore ve Türkiye’nin ortak tarihi mirasının bir örneği olan bu karşılaşmada duygulu anlar yaşayan öğrenciler ve kendi gelenekleri ve duygusal heyecanlarıyla bu Kore şehidinin eşinin önünde saygıyla eğildi. Program sonunda öğrenciler, İlahiyat Fakültesinde Güney Kore kültürü hakkında sunum yaparak bu iki haftalık program hakkında izlenim ve tecrübelerini paylaştı.

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler sertifikalarını Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’in elinden aldı. Eğitim programı sayesinde İslam dini ve kültürüyle tanışan öğrenciler memnuniyetlerini ve programın devamlılığı hakkındaki isteklerini belirterek Bursa’dan ayrıldı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle