Hangi mesleğe uygunumHer öğrencinin, gencin kendi kendine sorduğu sorulardan biridir başlığımız. “Acaba ne olmalıyım?”

Şu anki verilere bakacak olursak en iyi gelecek tıp bölümünde gözüküyor.

LYS sınavları bittikten sonra şimdi tüm öğrenciler tercihleri nereden yana kullanacaklarını düşünüyor. Çevrelice düşünüp geleceklerini tehlikeye atmamak için en iyi kararı vermeye çalışıyorlar.

Aslında biz ne kadar tıp desek de en önemli etken sizin olmak istediğiniz kişi. Tıpı sevmeyebilirsiniz, gayet doğal. Belki alanında iyi olduğunuz bir meslek de vardır. Ama biz yine de tıp bölümünün yararlarını anlatalım.

Size bir fikir verecek olursak, insanlığın her zaman doktorlara, hastanelere ihtiyacı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun üzerine İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın bazı açıklamalarda bulundu. Bir göz atalım.

“Sağlık meslekleri şu anda ülkemizde onlarca yıl daha aranan meslekler olacak. Toplumlar geliştikçe, toplumların refah düzeyleri arttıkça sağlık sorunlarının azalacağı ve sağlık personeline ihtiyaç kalmayacağı gibi bir yargı tamamen yanlıştır. Toplumlar geliştikçe yeni sorunlar üretirler ve sağlık, iyileştirdikçe başka yeni sorunların doğduğu bir çıkmaz alandır. Örneğin, kusurlu bebeklere iyi hizmet verebilirseniz, onları iyi yaşatabilirseniz ömür boyu destek almak isteyen bir insan topluluğu çıkar. İnsanların uzun ömürlü olmalarını sağlarsanız, çok daha yaşlı nüfuslu çok daha kronik hastalarınız oluşur. Bir çelişkiler yumağıdır bu. Yani siz toplumun refah düzeyini artırırsanız beklenti düzeyi de beraberinde artar. Dün hastalık kabul etmediği problemleri, sıkıntıları hastalık haline getirir, yeni arayışlara girer. Sağlık gibi doğrudan insana hizmet eden mesleklerin gelecekte hiçbir zaman önem kaybetmeyeceğini tam aksine değerlerinin artacağını düşünüyorum.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle