Haremlik-selamlık ilk okul

erkek_sinif_okul

haremlik-selamlık ilk okul, AKP yönetimindeki devletin etkileri her geçen gün artıyor. Özellikle devlet altındaki resmi kurumların İslami kuralları daha çok dikkate almaya başladığını fark ediyoruz. Son olarak Antalya’nın Muratpaşa ilçesinden çarpıcı bir haber geldi. Gelen bilgilere öre Başöğretmen Atatürk Ortaokulu’nda iki sınıfta sadece erkek öğrenciler barındırılıyor ve bu sınıflara kız öğrencilerin girmesi yasaklanmış. Durum hemen şikayet edilirken resmi işlemler de başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerine aykırı olan bu durumun kısa süre içerisinde olumlu sonuçlanması beklenirken böyle bir olayın gelişmesi ile büyük bir tepki aldı. Okulda altıncı sınıf düzeyinde toplam 12 derslik yer alıyor. Bunlardan 10’unda karma eğitim verilirken geri kalan ikisinde sadece erkekler bulunmakta.

ŞİKAYET EDİLDİ

Eğitim İş Antalya Şubesi’nce, Antalya Valiliği’ne yapılan şikayette, Muratpaşa Başöğretmen Atatürk Ortaokulu’nda 6’ncı sınıf (M) şubesinin tamamı erkek toplam 38, (N) şubesinin de tamamı erkek toplam 36 öğrenciden oluştuğuna dikkat çekilerek, bu durumun Milli Eğitim Temel Kanunu ve temel eğitim yönetmeliklerine aykırı olduğu belirtildi.

10 ŞUBE KARMA 2 SINIF ERKEKLERE ÖZEL

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, okulun 5, 7 ve 8’inci sınıflarıyla toplam 12 şubeden oluşan 6’ncı sınıfların 10 şubesinde karma eğitim- öğretim verilirken, iki şubenin sadece erkek öğrencilerden oluşturulmasına anlam veremediklerini söyledi.

Bu durumu karma eğitime son verilerek kız-erkek ayrımının yapıldığı cinsiyet ayrımcılığı olarak değerlendiren Mehmet Balık, “1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve yönetmeliklerinde böyle bir ayrım yapılmasına yer yok. Bu iki şubenin sadece erkek öğrencilerden oluşturulması yasa ve yönetmeliklere aykırıdır ve okul idaresi suç işlemektedir. Okullarda zengin-fakir, kız-erkek, Fenerbahçeli- Galatasaraylı gibi ayrımlarla sınıflar oluşturulamaz. Bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle