İlk elektronik sınav YDS olacak

elektronik_sinav

ilk elektronik sınav yds olacak, Uzun süredir konuşulan ve yakın zamanda deneneceğini bildiğimiz elektronik sınav için sonunda resmi bir tarih verildi. Tamamen elektronik ortamda yapılacak olan ilk sınav olarak 20 Eylül’deki YDS belirlendi. e-YDS adıyla düzenlenecek olan sınavın ücretleri şu anda online olarak yatırılabilirken Ali Demir’den de konuyla ve sınavla ilgili açıklamalar geldi. Son senelerde sınav sistemlerinde büyük köklü değişikliklerin yapıldığına dikkat çeken Demir, şu anda elektronik sınav için her hazırlığın ve altyapının tamam hale geldiğini ve ÖSYM’nin modernizmde önemli bir adım attığını dile getirdi.

“Yazılımı ÖSYM geliştirdi”

Prof. Dr. Demir, ÖSYM’nin sınav güvenliğini öncelikli olarak gördüğünden elektronik ortamda sınav gerçekleştirecek alt yapının tamamını kurumun kendi kontrolünde ve denetiminde yürüttüğünü bildirdi.

Elektronik sınavla ilgili yazılımların kurum kaynakları kullanılarak ÖSYM personeli tarafından gerçekleştirildiğini açıklayan Demir, şu bilgileri verdi:

“Sorular, ÖSYM içerisinde ‘kırmızı alan’ olarak ilan edilen ve tamamen dış dünya ile iletişimin kesilmiş olduğu bir ortamda konuşlandırılmış olan soru bankasından el değmeden çekilecek ve test otomatik olarak oluşturulacak. Oluşturulan elektronik sınav kitapçığı, ÖSYM’nin son yıllarda başarıyla uyguladığı ‘her adaya farklı kitapçık’ sistemi kapsamında rastgele karıştırılarak sınava giren aday sayısı kadar çeşitlendirilecek. Yani bütün soru kitapçıklarında sorular aynı, fakat dizilişleri ve cevap şıklarının yerleri farklı farklı olacak.

Adaylar, sınav binasına alındıktan sonra soru kitapçıkları sınav binasında elektronik ortamda rastgele adaylar ile ilişkilendirilecek. Başlangıçta elektronik sınavlar sadece ÖSYM bünyesinde oluşturulmuş olan elektronik sınav merkezinde yürütülecek ve sonrasında başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere yurt içerisinde yaygınlaştırılacak. Elektronik sınav önceleri ayda bir kez yapılacak sonrasında ise daha sık periyotlarda tekrarlanabilecek.”

“Kontenjan sınırlı sayıda olacak”

ÖSYM Başkanı Demir, elektronik ilk sınavın 20 Eylül 2014’te yapılacağını duyurdu. Sınavın “e-YDS” olarak Yabancı Dil Sınavı (İngilizce) için düzenleneceğini ve yürütüleceğini belirten Demir, şöyle devam etti:

“e-YDS kağıt ortamında uygulanan YDS sınavı ile aynı niteliklere sahip olacak. Sınav saat 14.00’te başlayacak ve 150 dakika sürecek. Adaylar, başvurularını ÖSYM’nin web sitesinden bugün ilan edilecek olan saatten itibaren ‘ödemeler’ sekmesinden kredi kartları ile sınav ücretini ödeyerek gerçekleştirebilecek. Sınırlı sayıda kontenjan olduğundan önce başvuran sınava girmeye hak kazanacak toplam kontenjan tamamlandıktan sonra sistem başvuruları kabul etmeyecek.”

Deneme sınavı hazırlandı

ÖSYM Başkanı Ali Demir, e-YDS uygulamasının ilk defa gerçekleştirileceğinden, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavının oluşturulduğunu bildirdi. Adayların bu sınava erişimlerinin nasıl olacağının ÖSYM tarafından başvuru sırasında ayrıca bildirileceğini belirten Demir, “2014 yılı içerisinde toplam 4 defa tekrarlanması planlanan e-YDS sınavlarında elde edilen tecrübeler ile ‘elektronik sınav yürütme sürecinde’ ölçme kalitesinin artırılmasına yönelikiyileştirmeler gerçekleştirilecek, gerek görülen yeni uygulamalar ve yöntemler devreye alınacak” ifadelerini kullandı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle