İş Bankası’ndan öğrencilere karne hediyesi!

is_bankasi

2007 yılından itibaren çocuklara yıl sonunda kitaplar dağıtan İş Bankası, bu geleneğini bu sene de devam ettiriyor. Çocukların kitap okuma alışkanlığını küçük yaşlarda kazanması amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte karnesini gösteren çocuklara bir hikaye kitabı hediye ediliyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, çocuklara daha güzel ve güvenli bir gelecek bırakmanın kendi sorumluluklarından biri olduğunu dile getirirken, bankasının ekonomiye kattığı faydanın yanı sıra gençliğe de yararlı olmak istediğini ifade etti.

Bali, geleceği şekillendirecek nesillere değeri ölçülemeyecek çok kıymetli bir hazine olan okuma alışkanlığının kazandırılmasına ve sevdirilmesine katkı yapmayı amaçlayan bu kampanyayı sürdürmekten İş Bankası çalışanları olarak mutluluk duyduklarını dile getirerek, yurt dışı teşkilatı aracılığıyla Almanya, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İsviçre, KKTC, Kosova ve Rusya olmak üzere 11 ülkedeki çocuklara da kitap armağan edileceği bilgisini verdi.

Ayrıca, yatılı bölge orta okullarındaki öğrencileri ve Sevgi Evleri ile mülteci kamplarında kalan çocukları da kitaplarla buluşturacaklarını kaydeden Bali, görme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü okulların kütüphanelerine göndermek üzere ‘Braille’ alfabesiyle de kitap basmaya devam ettiklerini ve böylece, 2014-2015 ders yılının sonunda 1 milyonu aşan sayıda çocuğa 2 milyonun üzerinde kitap armağan edeceklerini aktardı.

Geçen yıllarda çocukları Türk edebiyatının önemli yazarlarıyla buluşturduklarını belirten Bali, “Çocuklarımızı bu yıl edebiyatımızın usta şairleri ile bir araya getiriyoruz. Tevfik Fikret’ten Nazım Hikmet’e, Yaşar Kemal’den Mehmet Akif Ersoy’a, Sait Faik Abasıyanık’tan Necip Fazıl Kısakürek, Rıfat Ilgaz, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Veli Kanık’a Türk edebiyatının unutulmaz isimleri ile Murathan Mungan ve Sunay Akın gibi günümüz şairlerinin de aralarında olduğu 78 değerli ismin şiirleri bu seçkide yer alıyor” dedi.

Adnan Bali, Türkiye’nin eğitim alanında çok iş yapması gereken bir ülke olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Ortalama eğitim süresi maalesef yedi yıl. Son yıllarda okullaşma oranında, kız çocuklarının okullaşma oranında yine ilk ve orta okul kategorilerinde çok ciddi gelişmeler oldu. Okullaşma oranının yüzdelerindeki gelişmelere bakıldığında önemli gelişmeler kaydedildi. Ama bu, 2,5 milyonun üzerinde 15 yaş üstü okuma yazma bilmeyen bir nüfusumuz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Dolayısıyla hem nicel olarak hem de nitel olarak çok daha mesafe almamızı gerektiren bir alan. Nitekim OECD sıralamalarında eğitim kategorisinde maalesef son sıralarda yer alıyoruz. Gelecek dönemde bu çok uzun soluklu ve ağır sorumluluk taşıyan eğitim alanındaki işe, biz bir nebze katkıda bulunuyor isek kendimizi son derece mutlu addederiz.”

8 YILDA 10 MİLYON KİTAP

Şiir seçkisinin danışmanlığını yapan şair ve yazar Eray Canberk, kitabın ön sözünü kaleme alan gazeteci ve yazar Doğan Hızlan ile “Depremden Korkmuyorum” kitabının yazarı Doç. Dr. Sinan Özeren de basın toplantısına katılarak bu yıl armağan edilecek kitaplarla ilgili bilgi verdi.

Geçen senelerde hikayeleri ile armağan edilen kitaplarda yer alan, bizzat katıldığı toplantılarla “Karneni Göster Kitabını Al” kampanyasının en büyük destekçilerinden biri olan yazar Yaşar Kemal de vefatının ardından gerçekleştirilen ilk basın toplantısında anıldı.

Çocukların Türkçe’nin zengin şiir birikimi ile tanışmalarını sağlamak amacıyla şair ve yazar Eray Canberk’in danışmanlığında hazırlanan “Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk” başlıklı şiir seçkisi ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sinan Özeren’in yazdığı “Depremden Korkmuyorum – Nasıl Korunacağımı Biliyorum” adlı kitaplar çocukların kütüphanelerindeki yerlerini alacak.

“Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk” başlıklı kitabının ön sözünü başlangıcından beri kampanyaya destek veren Doğan Hızlan yazdı. Şairlerin özgeçmişlerine de yer verilen bu seçki, çocukların edebiyatın en zengin türlerinden biri olan şiir ile tanışmalarının yanı sıra, Türk şiirinin ayrı dönemlerindeki ustalardan yapılan seçmeler ile edebiyat tarihinin aşamalarını da tanımalarını sağlayacak.

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de çocukların bu doğa olayını yakından tanımalarını, oluşumu ile ilgili bilgi edinmelerini ve korunma yöntemlerini öğrenmeleri için hazırlanan “Depremden Korkmuyorum – Nasıl Korunacağımı Biliyorum” kitabının ön sözünü ise Prof. Dr. Celal Şengör kaleme aldı.

Bu kitapla çocuklara dünyada neden olduğu can ve mal kaybı ile insanlara en çok zarar veren doğa olayları arasında bulunan depremlerin aslında en çok bilgisizlik ve tedbirsizlik nedeniyle zarara yol açtığını, dolayısıyla deprem konusundaki doğru bilgilenme ve bilincin bu zararı azaltabileceğini aktarılması amaçlanıyor.

Kampanyanın ilk yılında iştiraki olan İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan Alice Harikalar Diyarında adlı kitabı, 2009’da “Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler”, 2010’da “Yazarlarımızdan Öyküler”, 2011’de “Halime Kaptan” ve “Küçük Mavi Gezegen”, 2012’de “Sait Faik’ten Çocuklara Hikayeler’, 2013’te ise “Aziz Nesin’den Çocuklara En Güzel Öyküler” ve 2014’te de “Yazarlarımızdan Öyküler” kitaplarını çocuklarla buluşturan İş Bankası’nın, 8 yılda çocuklara dağıttığı kitap sayısı 10 milyonu aşmış olacak.

12 HAZİRAN’DAN İTİBAREN

Kampanya ile 2014-2015 ders yılı için zillerin son kez çalacağı 12 Haziran Cuma gününden itibaren, İş Bankası şubelerinden, 1 milyon ilk ve ortaokul öğrencisine İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hazırlanan iki ayrı kitap birden armağan edilecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle