Liselerde ikili-üçlü eğitim

lise

liselerde ikili üçlü eğitim, Tüm ülkede ilkokul birinci sınıf öğrencileri için eğitim-öğretim senesi başladı. Yeni öğrencilerin okula daha hızlı alışabilmesi için yapılan uygulamada ilk sınıf öğrencileri iki senedir okula bir hafta önceden gitmeye başlıyor. İlkokullardaki durum şimdilik bundan ibaretken bu sene TEOG sisteminin gelmesiyle birlikte tamamen bir çalkantı içine giren liseler en büyük merak konusu. İstanbul’daki çoğu lisede kontenjan sorunu yaşanırken bir kısmında da yetersizlik söz konusu.

İKİLİ EĞİTİM LİSELERİ

Bu da pek çok lise için çözüm olmayacak. İlk ve ortaokulda ikili eğitim yapan yüzde 57 öğrenci oranın düşürülemezken şimdi öğrencileri sığdırmak için sabahçı ve öğlenci olmak üzere ikili eğitim yapan lise sayısı artacak. Oysa Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül’e göre nitelikli eğitimin önündeki engellerden biri de ikili eğitim. Eğitim Reformu Girişimi’nin 2012 Eğitim İzleme raporuna göre, zaten 2012-2013 eğitim yılında genel ve mesleki ortaöğretimin yüzde 18.8’inde ikili eğitim yapılıyordu.

Al Jazeera Türk’ten Umay Aktaş, İstanbul’daki liseleri gezerek tanık olduğu manzarayı sundu. İşte muhabirin izlenimleri;

SULTANGAZİ

Sultangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi geçen sene eğitime başladı. Çocuk gelişimi, muhasebe, güzellik ve saç bakım hizmetleri olmak üzere üç mesleki programda eğitim veriyor. Geçen sene 600 öğrenci alınan okula, bu yıl tam 1428 öğrenci yerleştirildi. Geçen seneki öğrencileriyle birlikte toplam mevcudu 2 bini aştı. Yeni başlayacak 9’uncu sınıf 1428 öğrenci için, Anadolu meslek liselerinde uyulması gereken sınıf başına 40 öğrenci mevcuduna göre yerleştirmesi için 36 derslik gerekli. Ancak okulun 29 dersliği var. Bu durumda okulun ikili eğitime geçmekten başka çaresi yok. Hangi sınıfların sabahçı, hangi sınıfların öğlenci olacağına öğrencilerin yaşadıkları yerlerin uzaklıkları da dikkate alınarak karar verilmeye çalışılıyor.

ARNAVUTKÖY

Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin durumu daha da zor. Geçen sene düz liseden çok programlı liseye dönüşen okulda, hem düz liseden kalan öğrenciler, hem de meslek bölümlerine giden öğrenciler var. Bu yıl yeni alınan öğrenciler ise Anadolu meslek lisesi programına başlayacak. Okula bu yıl belirlenen kontenjan 680’di. Ancak 890 öğrenci yerleştirildi. Bu pek çok ilçede iki – üç okulun toplam mevcudu ediyor. Okulun toplamdaki öğrenci sayısı 2400’ü buluyor. Lisenin 40 dersliği var. Ancak var olan öğrenci sayısıyla 60 dersliğe ihtiyacı var.

BİR SINIFTA 63 KİŞİ

Yeni gelen 9’uncu sınıf öğrencileri için tam 14 sınıf açılacak. Okulun adı Anadolu lisesi ama 9’uncu sınıf mevcutları 63’ü bulacak. 10’uncu sınıfların mevcutları ise 50’nin üstünde olacak. 9, 10, 11, 12. sınıflardan toplam 49 şube var. Lisenin ise sadece 40 dersliği bulunuyor. Yani derslik sayısından fazla şubesi var. Bu öğrenci sayısına gereken derslik sayısı 60. Tıpkı geçen seneki gibi okulda üçlü eğitim yapılacak. 12.’inci sınıflar sabah, 11’inci sınıflar öğlen, 9 ve 10’uncu sınıflar ise tam gün eğitim yapacak. Geçen sene bu yöntemle sınıf mevcudu ortalamaları en azından 40’ta kalmıştı. Ancak bu sene bu yöntemden kurtulunamazken, öğrenci sayıları arttığı için bir de sınıf mevcutları arttı.

Okulda öğretmen sorunu da var. Kadrolu olarak 5’i yönetici 26 öğretmen var. Eylül atamalarından 20 öğretmen gelir hesabıyla 46 öğretmen olacağı tahmin ediliyor. Ancak okulun 75 öğretmene ihtiyacı var. Önceki yıllarda olduğu gibi geriye kalan açık da ücretli öğretmenlerle kapatılacak.

SABAH 7 AKŞAM 7

Geçen sene Anadolu Lisesi’ne dönüşen okulda, düz liseden kalan sınıflar sabahçı ve öğlenci olmak üzere ikili eğitim yaptı. Anadolu Liseleri ise tam gün eğitim gördü. Geçen sene 204 öğrenci alınmıştı, bu yıl okula iki katı, 408 öğrenci alındı. Sadece 9’uncu sınıflar için 10 şube açılması gerekiyor. Okuldaki toplam derslik sayısı 25. Bu yıl Anadolu lisesi sınıfları da ikili eğitime geçirilecek. Bu da okul giriş çıkış saatlerini etkileyecek. Lisenin öğretmenlerinden ve Eğitim-Sen iy yeri temsilcisi Azim Şamiloğlu, sabahçı öğrenciler için ilk dersin sabah 07.00’de başlayacağını, öğlenciler için de çıkışın akşam 19.00’u bulacağını söylüyor. Her sınıfın ders saat sayısı farklı olduğu için sabahçı ve öğlenci olarak öğrencileri gruplandırmak da kolay değil. Eğitimciler için karmaşık bir probleme dönüşen bu durumu Şamiloğlu şöyle anlatıyor:

Laboratuvarsız Anadolu Lisesi

“11 ve 12’nci sınıf olan düz liseler sabahçı olacak. Anadolu Lisesi olan 9 ve 10’uncu sınıflar öğlenci olacak. Okulda 25 derslik var. Ancak geçen sene laboratuvar ve odaları da sınıf yaptık, 30 dersliği bulduk. Bu sene kütüphaneden de yararlanmayı düşünüyoruz. 11 ve 12’nci sınıfta okuyan öğrenciler tam 31 sınıf ediyor. Onlar sabahçı gelecek. Bu çocuklar düz lise döneminden kalan öğrenciler. Öğleden sonra ise Anadolu lisesi olan 9 ve 10’uncu sınıflar gelecek. Onlar 20 sınıf ediyor. Geriye kalan 10 sınıf boş kalıyor öğleden sonra. Ancak tam güne geçecek kadar da sınıfımız yok, ikili yapınca da öğleden sonra boş kalan sınıflar oluyor. Sınıfların ders saati sayıları da farklı. 12’inci sınıflar haftada 30 saat, 11’ler 35 saat, Anadolu liseleri 40’a yakın saat ders yapıyor. 4 farklı çıkış saati olacak. Karman çorman. Tenefüsleri 10 dakikadan 5 dakikaya indirmeyi planlıyoruz. Hatta bazı dersler 80 dakikka blok olarak yapılacak. Ne öğrenci ne öğretmen dinlenebilecek.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle