Liseden mezun olamayanlara yeni sorumluluk sınavı

lise

liseden mezun olamayanlara yeni sorumluluk sınavı, Şimdi bazı öğrenciler öyle karışık bir durum içindeler ki, biz bile anlatmakta zorluk çekeceğiz ve pek de yol gösterebileceğimizi zannetmiyorum. Her neyse. Lise sonuncusu sınıfın kalan derslerini verememesine, yani sınıfta kalmasına rağmen YGS ve LYS’ye girip bir üniversiteye yerleşmiş olan öğrencilerin geleceği meçhul bir durumdaydı. Sonunda bu konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Bu öğrencilere bir şans daha tanınacağı, Eylül ayında yeni bir kurtarma, sorumluluk sınavının yapılacağı belirtildi.

13 Haziran’da son bulan eğitim yılında başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıf geçmiş, alt sınıflarda da 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanların sınıf tekrarı yapmasına karar verilmişti. Bu öğrenciler için nisan ve kasım aylarında sorumluluk sınavı yapıldı ancak bu sınavlarda başarı gösteremeyen öğrenciler sınıf tekrarına kaldı.

VELİ VE ÖĞRENCİLERİ TALEBİ

Habertürk gazetesinin haberine göre, bir yükseköğretim kurumuna yerleştikleri halde mezun olamadıkları için yaptıramayan ve başarılı oldukları halde hastalıkları nedeniyle devamsızlıktan kalmış kabul edilen öğrenci ve velilerin tabeli üzerine ‘mağduriyete yol açmaması’ için tekrar sorumluluk sınavı yapma kararı alındı. Bakanlık sınavın eylül ayının üçüncü haftasında yapılacağını belitti. Bu sınavda başarısız tek dersi kalanlar velilerin belirlediği bir günde sınava girecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle