Üniversite başvurularında yeni sistem

universite

üniversite başvurularında yeni sistem, Son iki senedir üniversite başvuruları ve yerleştirmelerinde çıkan saçma sonuçların ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sonunda duruma el atarak üniversite başvurularına yeni bir sistem getirdi. Artık öğrenciler, üniversite seçimini ücreti yatırdıktan sonra değil, yatırmadan önce yapacak. Böylelikle sistemden kaynaklı “üniversite ücreti yatırılmadı” hatası da ortadan kaldırılmış olacak. Geride bıraktığımız sene binlerce öğrenci parasını yatırmış olmasına rağmen yatırmıyor gibi gözüküyordu.

Aday el rehberine göre, adaylar bu yıl Yüksek Öğretime Geçiş sınavı (YGS) için 5-19 Ocak’ta bir başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğüne giderek kişisel bilgilerini ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirecek. Daha sonra başvuru ücretini 5-20 Ocak’ta anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da www.osym.gov.tr adresindeki ödemeler sekmesinden yatırarak, başvurularını tamamlayacak.

ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları, tamamlanmamış olacağından işleme alınmayacak. Adayların, mağdur olmamaları için başvuru işlemlerini tamamlandıktan sonra Aday İşlemleri Sistemine girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol etmesi gerekiyor.

ÖSYM tarafından üniversiteye giriş sürecinde adayları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan Aday El Rehberi’nde, sınav öncesinden sınava, sınav sonrasından sonuçların açıklanmasına kadar bir çok bilgi yer alıyor. Adaylar El Rehberine ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle