“Uzman maaşları artsın”

gokhan_cetinsaya

uzman maaşları artsın, Geride bıraktığımız gün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılım gösterdiği bir açılış töreninde konuşma yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, akademik uzman kadrosu dışında bırakılan uzmanların da maaşlarına zam yapılmasını talep etti. Geçtiğimiz dönemde genel olarak yapılan bir zamda 3 kategori bilinçsizce zam dışında bırakılırken bunun için birkaç gösteri düzenlenmişti. Ülkemizde yaklaşık 3 bin 500 kadar uzman yer alıyor. Sosyal medya üzerinden de büyük destek gören bu zam propagandası yakın zamanda olumlu sonuçlanacak gibi gözükmekte.

GÖZLER BOSTANCI’DA

Kendisi de bir akademisyen olan AK Parti Grup Başkanvekili Prof. Dr. Naci Bostancı, sendika temsilcilerine eksikliğin farkında olduklarını söylediği belirtildi. Şimdi gözler, Meclis Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edilen tasarıya akademik uzmanların da eklenmesi için Bostancı’nın da aralarında bulunduğu AK Partili temsilcilere çevrildi. Twitter’da örgütlenen uzmanlar, milletvekillerini tweet yağmuruna tutarken eksikliğin giderilerek, üniversitelerdeki akademik uzman kadrolarında zam kapsamına alınmasını istiyor.

ÇETİNSAYA EKSİKLİĞİ DİLE GETİRDİ

Akademik zamda kapsam dışında bırakılan uzmanlar için ilk resmi çıkış ise YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’dan geldi. YÖK Konferans Salonu’nda yapılan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı “Yükseköğretim Akademik Arşiv Projesi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Çetinsaya, akademik uzmanların da zam kapsamına alınmasını istedi. İşte Çetinsaya’nın o konuşması;

“Tüm yükseköğretim camiası adına size en kalbi teşekkürlerimizi de sunmak isterim. Bizler uzun yıllar içinde mesleğimizin erozyona uğramaya başladığını görerek neredeyse ümitsizliğe kapılıyorduk. Ancak hükümetinizin ilk icraatlarından olarak akademik zammın gerçekleştirilmesi, akademisyenlerin özlük haklarının Türkiye’deki diğer muadilleriyle eşit hale getirilmesi bizleri son derece mutlu etmiştir ve tekrar mesleğimize ve yükseköğretim sisteminin geleceğine umutla bakmamıza vesile olmuştur. Bu bakımdan sadece bu salondaki kişiler için değil, yaklaşık 120 bin kişilik yükseköğretim ailesi olarak size şükranlarımızı arz ediyoruz. ”

Çetinsaya, teşekkür konuşmasının ardından boynunda bir borç olduğunu, onu da belirtmesi gerektiğini belirterek, “Bütün bu yasa çalışmaları yapılırken yaklaşık 3 bin 500 kişilik bir uzman grubumuz var. Onların unutulduğunu görüyoruz Meclis’e sunulun çalışmada. Bu konuda da direktiflerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle