MEB, SBS iptaline itiraz ediyor

son_dakika

Geride bıraktığımız sene yapılan SBS’nin yanlış hesaplandığı geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düşmüştü. Mahkeme tarafından alınan kararla birlikte sonuçların iptal edileceği ama bunun yerine ne yapılacağına 6 ay sonra karar verileceği belirtilmişti. Son olarak bu sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sonunda bir ses geldi. Yapılan açıklamalarda MEB’in, mahkemenin almış olduğu karara bir üst mahkemede itiraz edeceği belirtildi. Danıştay’ın almış olduğu kararla birlikte 1 milyon 112 bin öğrencinin yerleştirilmesi durdurulmuştu. Bu davayı başlatan isim ise CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın idi.

Bu olaylardan sonra Danıştay yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer vermişti:

“1 milyon 112 bin 604 öğrenci için dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşabileceği tartışmasızdır. Bu nedenle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde yasa ihlali gerçekleşeceği için SBS’deki yerleştirmelerin yürütmesinin durdurulmasına karar verdik”

Milli Eğitim Bakanlığı ise 1.2 milyon öğrencinin mağduriyetinin telafi edilemeyecek seviyede olduğunu ve bu yüzden karara karşı bir dava açacaklarını dile getirirken bunun için tüm hukuki süreçlerin takip edileceği de ifade edildi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle