MEB’de bir müdür skandalı daha

meb

mebde bir müdür skandalı daha, Son zamanlarda MEB’in ismini en çok lekeleyen hususlardan bir tanesi müdür atamaları idi. Bu atamalarda yaşanan skandallara bir yenisi daha geçtiğimiz gün eklendi. Müfettiş raporlarına yansıyan bilgilere göre bir İlçe Milli Eğitim Müdürü, okul müdürlerinin atanacak olduğu bir Şube Müdürüne baskın yapıp sistemin şifresini almış; böylelikle başka bir şube müdürüyle masaya oturan İlçe Milli Eğitim Müdürü, özellikle bir Eğitim-Sen üyesine yeterli puan vermiş. Milli Eğitim Bakanlığı olaydaki şahısların isimlerini kamuoyu ile paylaşmadı.

Olay Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişlerinin raporuyla ortaya çıktı. Müfettişler Kaymakamlıktan ilçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürleri hakkında “görevi kötüye kullanmak”tan soruşturma açılmasını istedi. Şube Müdürü N. Ç. Milli Eğitim Müdürünün şifresini zorla alarak kendisi yerine müdür atamalarında puan verdiğini itiraf etti. Ancak Kaymakam “yeterli delil yok” diyerek soruşturma açılmasına izin vermedi. Taraf’a konuşan Türk Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube soruşturma açılması için Bölge idare Mahkemesine itiraz edeceğini ve Kaymakam hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

GRİ VE SİYAH LİSTEYE GÖRE PUANLAMA

Devlet okullarında 4 yılını bitirmiş bütün okul müdürleri mayıs ayında çıkarılan kanunla görevden alındı. Bu müdürlerin yeniden atanması içinse mülakat komisyonları kuruldu. Milli Eğitim Şube Müdürü N. Ç. de okul müdürlerini yeniden atanmak için puan verecek mülakat komisyonunda yer alıyordu. Maarif Müfettişlerinin raporunda yer alan iddiaya göre İlçe Milli Eğitim Müdürü, şube Müdürü N.Ç.’ye puanlamayı birlikte yapacaklarını söyledi. Sonra da N.Ç.’nin şifresini alarak okul müdürlerinin adlarının yazılı olduğu gri ve siyaha boyanmış listeye bakarak yeniden atama için puan vermeye başladı. N. Ç.’nin Maarif Müfettişlerine verdiği ifadeye göre isimleri griye boyanan okul müdürlerine düşük puan verildi. Siyaha boyananlar ise yüksek puanla geçirildi. Puanlamaya İlçe Milli Eğitim Müdüründen sonra puan verme yetkisi olmayan diğer Şube Müdürü devam etti. Söz konusu puanlamanın sonucuna göre 12 Eğitim-Bir Sen üyesi tekrar müdür olarak atanırken diğer sendikalardan yalnızca 1 Türk Eğitim Sen’li atandı. Türk Eğitim Sen 3 no’lu Şube ise puanlamanın objektif yapılmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Savcılık ise İlçe Milli Eğitim ve iki şube müdürü hakkında soruşturma başlatabilmek için Kaymakamlıktan izin istedi. Kaymakamlık izin için karar vermeden önce Maarif Müfettişlerinin inceleme yapmasını istedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle