Meslek lisesine bu sene az öğrenci gidecek

Meslek lisesine bu sene az öğrenci gidecek, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, Bu sene geçtiğimiz yıla göre daha az öğrenci, meslek liselerine gitme durumunda kalacak. Dolayısıyla kamuoyunda belirtildiğinin aksine daha fazla öğrenci meslek liselerine ya da imam hatip liselerine gitme mecburiyetinde kalmayacak” dedi.

Türk, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile öğrenci alan okullarda, 16 Ağustos’ta kayıt işlemlerinin tamamlandığını söyledi. Öğrencilerin yedek sırayla da okullara yerleşme imkanı bulacağını belirten Türk, geçen yıla göre, bu yıl daha çok öğrencinin “Anadolu lisesi” türü okullarda eğitim görme imkanı bulacağını dile getirdi. Özellikle “Anadolu” türü okullarda yüzde 50’lik bir artışın söz konusu olduğunu aktaran Türk, okullara yapılan başvuru ve kayıtlardan sonra bunu daha iyi gözlemlediklerini anlattı. Özellikle sınavı kazanamayan, sınava girmeyen ya da sınava girdiği halde bir okula yerleşemeyen öğrenciler üzerinde durduklarını anlatan Türk, şunları söyledi:

“Bu konuyla ilgili kamuoyunda yanlış haberler okuyoruz. Bunlardan birincisi bu öğrencilerin zorla meslek liselerine ya da imam hatip liselerine yönlendirileceğine dair haberler ve yorumlardır. Bunun doğru olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Rakamların diliyle bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse, geçen yıl 846 bin öğrencimiz meslek liselerine, imam hatip liselerine, açık liseye, çok programlı liselere ve özel okullara gitmek durumundayken, bu rakam bu yıl 581 bine düşmüş durumda. Buradaki düşüş, yeni oluşturulan kapasiteler, yeni açılan okullar ve kontenjan artırımı sayesinde olmuştur. İlerleyen tarihlerde tüm kayıt dönemi bittiğinde bunu hep birlikte görme imkanımız olacak. Bu yıl, geçen yıla göre daha az öğrenci meslek liselerine gitme durumunda kalacak. Dolayısıyla kamuoyunda belirtildiğinin aksine daha fazla öğrenci, meslek liselerine ya da imam hatip liselerine gitmek mecburiyetinde kalmayacak.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle