Müfettişler artık derslere giremeyecek

mufettis

müfettişler artık derslere giremeyecek, Müfettişlerin okulu ziyaret ettikleri zaman belki de okulun en tertipli, en düzenli olduğu zamandır. Ünlü film Hababam Sınıfı’nda da efsane bir sahne oluşturan bu durum artık yaşanmayacak gibi gözüküyor. Artık öğretmenlerde öğrencilere ders saatlerinde ders verirken müfettişler sınıflara giriş yapamayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamaya göre MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile Maarif Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği’nde büyük bir değişiklik yapıldı ve bu değişiklik de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle gelen yenilikler şöyle:

-İl eğitim denetmenleri ile Bakanlık denetçileri maarif müfettişi unvanı adı altında birleştirildi.

-Maarif müfettişleri illerde maarif müfettişleri başkanlıkları bünyesinde görev yapacaklar.

-Bakanlık denetçisi iken maarif müfettişliğine atananlar artık zorunlu hizmete tabi tutulacaklar.

-Zorunlu çalışma süreleri atandıktan sonra başlayacak. Zorunlu hizmet süresi, hizmet verecekleri bölgeye göre belirlenecek.

-Denetçilerin daha önce öğretmenlikte ve denetçilikte geçen hizmet süreleri zorunlu çalışma sürelerinden sayılacak.

-Hizmet bölgelerinin tamamı için öngörülen hizmet sürelerini tamamlayan maarif müfettişleri bulundukları ilde en fazla 8 yıl görev yapabilecekler.

-Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’nda görevlendirilen maarif müfettişleri sayısı 100’den fazla olamayacak ve Başkanlıkta görevli oldukları sürece zorunlu hizmetten muaf olacaklar.

-Maarif müfettiş yardımcılığına en az dört yıllık lisans eğitimi veren eğitim, fen-edebiyat, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme ile ilahiyat fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilecek.

-Öğretmenlerden 8 yıllık hizmetini tamamlayanlar ise KPSS sınavına girmeden doğrudan yazılı sınava alınacak.

-Maarif müfettiş yardımcılığında öğretmenler için aranan 40 yaş şartı bu Yönetmelik ile 35 yaşa indirilmiştir.

-Maarif müfettişleri başkanlıklarına yapılacak görevlendirmeler Rehberlik ve Denetim Başkanının önerisi, Müsteşarın uygun görüşü üzerine Bakan onayı ile yapılacak.

-Maarif müfettişleri başkanı olmak için herhangi bir şart aranmayacak.

-Müfettişler öğrenim özrüne dayalı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaklar.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle