Öğretmenler için e-imza

meb_ogretmen

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin okulla ilgili olan işlerini daha kolay bir hale getirecek sistem üzerinden bilindiği gibi uzun süredir çalışıyor. e-İmza adı verilmiş olan bu sistem hakkında MEB Bilgi İşlem Daire Başkanı Bilal Tırnakçı, geçtiğimiz gün bir açıklama yaptı. Şu anda en üst düzeyde ve güçte çalışmaların devam etmekte olduğunu dile getiren Tırnakçı, MEB’e bağlı olan tüm okullardan rapor ve bilgi aldıklarını da sözlerine ekledi. 80 modül üzerinde çalışma devam ediyormuş ve öğretmenler e-İmza konusunda yakın zaman içerisinde detaylı olarak bilgilendirecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen “not defteri” uygulamasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Tırnakçı, sistemle öğretmenlerin, istedikleri her yerden cep telefonu veya akıllı cihazlarıyla öğrencilerinin yazılı notu, performans ve proje notu gibi bilgilerine ulaşabileceğini belirterek, sistemi öğretmenlerle veliler arasındaki iletişimi güçlendirmek için hayata geçirdiklerini kaydetti.

e-İMZA İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

MEB bünyesinde görev yapan tüm öğretmenlerin e-imzaya geçişi için hazırlıkların sürdüğünü bildiren Tırnakçı, şu açıklamalarda bulundu:

“Okullardaki tüm öğretmenler, e-imzaya kavuşacak. E-imza üzerinden işlemlerini yapabilecek. Burada bürokrasiyi azaltmaya çalışıyoruz. Tabii bir de tüm yazışmaları sisteme dahil ederek güvenliği sağlamış oluyoruz. Bilişim teknolojilerinin ve bu sistemin kullanılması, hem vatandaşın güvenliği, hem sistemin dinamik kullanımı açısından beraberindeki Türkiye’nin gelecek vizyonu açısından önem arz ettiğini düşünüyoruz. Öğretmenler, e-imzalarıyla kurum işlerini, rotasyon, izin ve nakil taleplerini e-imzalarıyla bakanlığa iletebilecekler.” Tırnakçı, ilk e-imzayı, bu yılın eylül ayından itibaren öğretmenlere vermeyi planladıklarını belirterek, “Daha sonra, kademe kademe 800 bin öğretmenin tamamı 2016’nın sonunda e-imzaya geçmiş olacak” bilgisini verdi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle