Öğretmenlere öfke kontrol desteği

ofke_ogretmen

öğretmenlere öfke kontrol desteği, Her okulda olmasa da bazı okullarda bile halen öğretmen şiddetinin kaldığını kabullenmemiz şart. Milli Eğitim Bakanlığı da artık bu duruma katı yasaklar getirerek bir sonuca varamayacağını, bunla birlikte bir de destek verilmesi gerektiğinin farkına varmış. Artık öfke kontrolü sorunu yaşayan, sözlü veya şiddet içeren tutumlara karşı öğretmenlere psikiyatrik destek verilecek. Bu karar da yine 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararlar arasında bulunuyor.

ŞİDDET GÖSTERENE PSİKİYATRİST: İhtiyacı olduğu tespit edilen öğretmenlere öfke kontrolü, çatışma yönetimi, arabuluculuk gibi konularda psikolojik destek sağlanacak. Öğrenciye şiddet uyguladığı tespit edilen öğretmen, yönetici ve denetçilerin terfisi engellenecek.

MEB ÖĞRETMENİN AVUKATI OLACAK: Okul personeli ve öğrencilere yönelik veli şiddeti, yaralama, gasp gibi olaylar yaşanması halinde MEB öğrencilerin ve personelin savunmasını hukuken üstlenecek.

DÜZEN BOZAN ÖĞRENCİ AÇIK LİSEYE: Okul güvenliğini tehdit edici davranışlarda bulunan öğrenciler okuldan atılacak, açık lisede eğitimine devam edecek. Şiddet, gasp, hırsızlık, kamu düzenini bozan olaylara karışan çocukların emniyetteki bilgileri ile uyuşturucu madde, alkol bağımlılığı tedavisi gören çocukların sağlık kurumlarındaki bilgileri okul yönetimleri ile paylaşılacak.

OKULLARA KAMERA: Okula silahlı ya da kesici aletlerle gelinmesini önlemek için okul girişlerine x-ray cihazı kurulacak. Okul içi ve çevresi kameralar takılacak ve sınıf içindeki kameralar ile olası şiddet olayları takip edilebilecek.

“AİHM’NİN DİN DERSİ KARARI İÇİN ÇALIŞILIYOR”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) zorunlu din dersi kararına ilişkin, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün karar üzerine çalışmasının bulunduğunu, bir savunma metni hazırlandığını belirterek, “Bunlar zaten, İçişleri ve Adalet Bakanlığı üzerinden, hükümet gündemine de alınabiliyor. Müşterek yürüyen bir çalışma” dedi. 19. Milli Eğitim Şurası’na yönelik tartışmaları da değerlendiren Avcı “Karma eğitim, bütün kurumlarda zorunlu bir eğitim türü değil. Bugün de bizim pek çok okulumuzda kız öğrencilerimiz için ayrı okullarımız var zaten. Kız meslek liselerimiz , kız anadolu imam hatip liselerimiz var, kız anadolu liselerimiz var” şeklinde konuştu.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle