Murat Tuncer’den olay sözler

murat_tuncer

murat tuncerden olay sözler, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Murat Tuncer, öğrencilerin burslarına devlet tarafından ayrılan bütçeyi eleştirdi. Üniversite olarak öğrencilerine yeteri miktarda bütçe açamadıklarından yakınan Tuncer, buna rağmen vekillere milyonlarca liralık makam araçları alınmasını eleştirdi. Üniversitenin yemekhanesini öğrencilere açınca bile büyük eleştiri alan Tuncer’i bakalım bu açıklamalardan sonra nasıl gelişmeler bekleyecek. Ancak söylediklerine bir öğrenci olarak sonuna kadar katıldığımızı da belirtelim.

ÖĞRENCİYE BURS VERMEK YASAK, MAKAM ARACI ALMAK SERBEST

Yıllık 1-2 milyon lirayı öğrencilerin kullanımına açamıyorum. Öğrenciye bursu yasaklarken milyonluk makam araçları alınmasını serbest bırakan düzenleme son derece yanlış, düpedüz daltonizm (renkkörlüğü).

Ankara’da 200 bin üniversite öğrencisi var ve ben bu öğrencilerin yarısının bursa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bizim 43 bin öğrencimizin 10 bini maddi yardım için talepte bulunuyor, ancak biz sadece 2 bin öğrencimize destek olabiliyoruz. Özel bütçemizden burs verebiliyor olsak, maddi imkânları iyileşen öğrenci sayıları çok daha yukarılara çıkar. Devlet üniversitelerinin en ciddi problemlerinden biri de ödeneklerin yetersizliği.”

YETİŞTİRİYORUZ, ÖZEL KAPIYOR

“Devletin katkı paylarını artırması gerekiyor. Bizim üniversite olarak yıllık giderimiz 30 milyon liraya yakın. Yılda yaklaşık 5 milyon lira zararla çalışıyoruz. Ödenekler artırılmazsa eğer devlet üniversiteleri dönmez, batmaz, ama ciddi sıkıntıya girer. Maddi imkânsızlıklar ise direkt öğrencilere yansır. Devlet üniversitesi kısıtlı imkânlarına rağmen en üst düzeyde biliminsanı yetiştiriyor, özel üniversiteler ile vakıf üniversiteleri ise daha fazla maaş vererek o kişileri kendi kadrosuna dahil ediyor.”

Vakıf üniversiteleri şirket ama vergisi yok

Rektör Prof. Dr. Tuncer, vakıf üniversitelerine tanınan ayrıcalıklara da şöyle tepki gösterdi: “Türkiye’de vakıf üniversiteleri şirket üniversiteleridir ve vergi ödemeleri lazım. Onlardan toplanan ve ortak bir havuzda biriken paralar ise devlet üniversitelerine aktarılmalı. Devlet üniversiteleri olarak madalya istemiyoruz ancak, adaletli bir sıralama, değerlendirme yapılsın istiyoruz.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle