Özel okula gidenlere devlet desteği

ozel_okul

özel okula gidenlere devlet desteği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda alınan karara göre önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde özel okula devam edilecek olan öğrencilere devlet desteği verilmesi kararlaştırıldı. Toplam 250 bin öğrenciye yardım yapılacakken öğrenci başına yapılacak olan yardım 2 bin 500 ve 3 bin 500 lira arasında değişecek. Dershanelerin özel okullara dönüşmesiyle birlikte özel okullarda okuyacak olan öğrenci sayısının artmasına kesin bir gözle bakılırken Resmi Gazete’de de bu yardımların gerçekleştirileceği doğrulandı. Gelen bilgilere göre okul öncesi ve ilkokullu olan 50’şer bin öğrenciye, ortaokul ve lisedeki 75’er bin öğrenciye destek verilecek.

İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütler ile diğer ilgili hususlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanacak kılavuzda belirtilecek.

Sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre eğitim ve öğretim desteği verilecek öğrencilerin illere dağıtımında ise tabloda yer alan katsayılar kullanılacak.

katsayi

Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubunda olanlar eğitim öğretim desteğinden yararlanabilecek. İllere okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda MEB, boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilecek. Eğitim öğretim desteği, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak. Ödemeye ilişkin usulleri belirlemeye MEB yetkili olacak.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle