Öğrencisini destekleyen öğretmen sürgün edildi

ogretmen_surgun

öğrencisini destekleyen öğretmen sürgün edildi, Geçtiğimiz aylarda sizlere bir haberde okul birinciliğini kutlarken Gezi Parkı Olayları’na değindiği esnada kürsüden indirilen bir öğrenciden değinmiştik. Şimdi o arkadaştan yeni bir bilgi daha geldi. Gelen bilgilere göre Işıtan Önder, yani okul birincisi arkadaşımız o konuşmayı yaptı diye okul birinciliği unvanını kaybetmiş. Bunla birlikte onu destekleyen öğretmeni de okuldan sürgün edilmiş. Konu hakkında eleştirilerde bulunan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, son zamanlarda ülkenin çok adilsiz bir yola girdiğini, sürgünlerin ve soruşturmalarla birlikte baskıların da arttığını dile getirdi.

İzmit Gazi Anadolu Lisesi’nin 19’uncu dönem birincisi Işıtan Önder, 12 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Gezi Parkı eylemlerinde ölen Berkin Elvan ve Ali İsmail Korkmaz’ı da anmasının ardından disipline verilmiş, disiplin cezası alınca birinciliği elinden alınmıştı. Ailesi ve Eğitim Sen Sendikası desteği ile hukuk mücadelesi başlatan Işıtan Önder, Kocaeli İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu. Dosyaları ve gelişmeleri inceleyen mahkeme, böyle bir cezanın verilemeyeceğini belirtip yürütmenin durdurulması yönünde karar vermişti. Okul birinciliği sayesinde Işıtan Önder, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü’nü kazanmıştı.

Öte yandan Önder’in birinciliğinin elinden alınmasına tepki açıklamaları yapılmıştı. Bu yapılan açıklamaya katılan Gazi Lisesi öğretmeni ve Eğitim-Sen Üyesi Nusret Nesim Ekmen, Gazi Lisesi’nden Kocaeli’nin en uzak ilçesi olan Çayırova’daki Şehit İlhan Küçüksolak Anadolu Lisesi’ne gönderildi. Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, Nusret Nesim Ekmen öğretmenin sürgününe tepki göstermek amacıyla Gazi Lisesi önünde açıklama yaptı. Sendika üyeleri, “Öğrencisine sahip çıkan Nusret Nesim Ekmen yalnız değildir. Basın açıklaması suçsa hepimiz suçluyuz.” pankartı açtı. ayrıca “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Nusret Nesim Ekmen yalnız değildir” dövizleri taşıdı.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da basın açıklamasına katıldı. Karaca, lise önünde yaptığı açıklamada, sürgüne tepki gösterdi. Karaca, “Son dönemde tüm Türkiye’de baskılar, soruşturmalar, onunla da yetinmeyip sürgünlerin yaşandığı, sürgünlerin arttığı bir sürecin içerisindeyiz. Hükümet tüm Türkiye’nin izlediği tabloda görüldüğü gibi bir Gezi eylemleri paranoyası içerisinde. Bu eylemlerin üzerinden yaklaşık 1,5 yıl geçmesine rağmen hala bu etkinliklere katılan insanlarla ilgili baskı, şiddet, sürgün, ceza uygulamalarını ısrarla devam ettiriyor.” diye konuştu.

Sürgün sürecini anlatan Karaca, şunları kaydetti: “Bugün, Gazi Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Nusret Nesim Ekmen arkadaşımız sürgün edildi. Sürgün edildiği ilçe Çayırova ilçesi yani Kocaeli’nin en uzak ilçesi. Sürgün gerekçesi okulundaki öğrencisi Işıtan Önder adlı öğrencimizin geçen yıl yapılan mezuniyet töreninde Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden kendisi gibi gençlerin adını söylemesi, adını anmasıydı. Bu ölümlere karşı gösterdiği tepki açıklaması, tepki konuşmasıydı. Işıtan Önder arkadaşımız, öğrencimiz bu değerlendirmesi sonrası, okuldaki birinciliği elinden alınmıştı. Sendikamızın açtığı dava sonrasında yürütmenin durdurulması talebimiz yerine gelmiş, mahkeme öğrencimizin hakkını yeniden iade etmişti. Öğrencimizin okul birinciliği tescil edilmişti mahkeme kararıyla. Bu olay üzerine burada yine yapılan bir açıklamayla özellikle öğrencimizin birinciliğinin elinden alınmasına yönelik tepkiyle ilgili öğretmenlerin de katıldığı, kamu emekçileri ve çalışanlarının da katıldığı, bir açıklama yapılmış ve bu tutum kınanmıştı. İşte bugün burada sürgün edilen Nusret Nesim Ekmen öğretmenimiz de bu yapılan açıklamaya katılmış ve haklı mücadeleye tepkisini o şekilde göstermek istemişti. Bu olayın ardından öğretmenimizle ilgili önce açılan soruşturma kapsamında uyarı cezası verildi, arkasından birkaç gün geçti, bu sefer sürgünü çıkarıldı arkadaşımızın. Biz bu tabloyu asla kabul etmeyiz. Onurlu mücadele içerisinde yer alan gençlerimizin sadece bir açıklamaya katılarak yanında olduğunu gösteren öğretmen arkadaşımıza yapılan bu sürgünü şiddetle kınıyoruz.”

Karaca, hükumetin her yaptığı açıklamada ileri demokrasiden söz ettiğini belirterek, “Ama görüyoruz ki ileri demokrasinin içerisine baktığımızda sadece baskılar, sindirmeler, cezalandırmalar ve sürgünler var.” ifadelerini kullandı. Zaman zaman slogan atan grup, yapılan açıklamanın ardından dağıldı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle