Öğretmene ek gelir

ogretmen_maas

öğretmenlere ek gelir, Bundan bir hafta öncesine kadar takviye kurs derslerine giren öğretmenlere ders başına 10 liralık bir ücret veriliyordu. Bu ücret uzun süredir en büyük tartışma konularından biri halinde iken sonunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda yeni bir fiyat belirlendi. Artık öğretmenler kurslarda girdikleri dersler başına 20 liralık ücret alacaklar. Bu da aylık maaşlarına 1.400 lira ek gelir anlamına geliyor.

Başbakan’ın müjdesini verdiği takviye kurslara zam yürürlüğe girdi. Kurslara giren öğretmenler, ayda bin 400 liraya kadar ek gelir elde edebilecek. Okullarda öğrenciler için başlatılan takviye kurslarına giren öğretmenler yaşadı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), takviye kurslarının saat ücretini 10 TL’den 20 TL’ye çıkartarak, bir öğretmene aylık bin 400 TL ek gelir sağladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde müjdesini verdiği takviye kurslara yüzde 100 zam ile öğretmenlerin eline geçen ücret bir anda toplamda yüzde 50 oranında arttı. Takviye kurslarına katılan bir öğretmenin eline aylık bin 400 TL ekstra ücret gelecek.

Karı-koca öğretmen olanların evine ise maaş dışında ayda 3 bin TL’ye yakın ücret girecek. Zam kararından önce takviye kurslarına Türkiye genelinde 105 bin öğretmen katıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlerin 10 TL gibi düşük bir ücrete bile bu kurslara katılarak eğitim neferi olduğunu gösterdiğini söyledi. Maliye Bakanlığı’nın onayı ile bu aydan itibaren takviye kursları saat başına 20 TL’ye çıkarıldı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle