Osman Bahçe’den eğitim önerisi

mehter_takimi

osman bahçeden eğitim önerisi, Geride bıraktığımız günlerde Aktif Eğitimciler Sendikasının Niğde şubesi açıldı. Açılışa mehter takımı ve başka gösteriler de eşlik ederken Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe önemli açıklamalarda bulundu. “İnsanlığın öğretmeni Hz.Peygamber (SAV) ‘Ya ilim öğrenen ol, ya öğreten ol, ya dinleyen ol, ya da bunları destekleyen ol. Sakın beşincisi olma helak olursun’ derken ilme, alime, öğretmene hürmet ve nezaketi biz ümmetine emretmiş, bütün insanlığa da tavsiye buyurmuştur.” sözlerini dile getiren Bahçe, eğitimin insanlık için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgularken gösterilerden sonra şubenin kurdelesi de kesildi.

Açılışa Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe de katıldı. Açılışa öğretmenler ve vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, ülke genelinde büyümeye devam ettiklerini belirtti.

Bahçe, şunları söyledi: “Bizler, tarihe damgasını basan devlet ve milletlerin öğretmenlik kavramına hak ettiği manayı yükleyen devlet ve milletler olduğunu biliriz. İnsanlığın öğretmeni Hz.Peygamber (SAV) ‘Ya ilim öğrenen ol, ya öğreten ol, ya dinleyen ol ya da bunları desteleyen ol sakın beşincisi olma helak olursun’ derken, ilme, alime, öğretmene hürmet ve nezaketi biz ümmetine emretmiş, bütün insanlığa da tavsiye buyurmuştur. Hz. Ali Efendimiz’in ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözü öğretmenlik mesleğinin ve ilmin konuşulduğu her ortamda kullanılan en vecizi ifadedir. Hz. Ali Efendimiz bu güzel sözü ile ilme, öğretmene,

ilim adamına gösterilmesi gereken saygı ve hürmeti en güzel şekilde ifade etmiştir.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir konuşmasında da ‘iki orduya ihtiyacımız var’ dediğini belirten Bahçe, sözlerine şöyle devam etti: “Atatürk, Kütahya Lisesi’nde yaptığı bir konuşmasında şöyle der: ‘Bizim iki büyük orduya ihtiyacımız var. Birincisi ülkemizi, vatanımızı düşmana karşı koruyacak asker ordusu, ikincisi milletimizin yarınlarını yoğuracak irfan ordusu. Ancak asker ordusuna ne için ve nasıl ölüneceğini öğreten de irfan ordusudur. Bu açıdan eğer güçlü bir

İrfan ordusuna sahip değilseniz asker ordusuyla kazanacağınız zaferler sönük kalacaktır.’ Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen milletimize ve kendisini dikkate alan herkese irfan ordusuna gereken saygı ve hürmetin gösterilmesini emreder, tavsiye eder. Öğretmenler, eğitimciler toplumun, devletin, milletin sigortasıdır. Gerçek öğretmen de toplumu ve milleti tehlikelere karşı korur. Doğru gördüğü her hususu alkışlayarak, yanlış gördüğü her hususu eleştirmenin bedeli ne olursa olsun eleştirerek toplumun sigortası olma vazifesini sürdürür.”

Nurettin Topçu’nun ‘Eleştirmek herkes için bir haktır, ancak öğretmenler için bir vazifedir, bir sorumluluktur, bir görevdir’ sözlerini hatırlatan Bahçe, “Aktif Eğitimciler Sendikası milletimiz, eğitim çalışanlarımız, üyelerimiz ve milyonlarca öğrencilerimizin adına Nurettin Topçu üstadın ifade ettiği ve milli manevi değerlerimizde, kutlu beyanlarda yer alan eleştirme vazifesini yürütmek üzere kurulmuştur.” diye konuştu.

Milletin aydınlık yarınlarını inşa sürecinde, milletin iyiliğini düşünen, hak ve hakikat yolunda giden, kitapta yazana hürmet eden herkesle her güzel projede birlikte yer almak ümidiyle yola çıktıklarını ifade eden Bahçe, “Hakkın ve haklının sesi olmak üzere kurulmuş ve bütün faaliyetlerini bu çerçevede devam ettirmektedir.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle