Sınıfta kalma kalkıyor

ogrenci

4+4+4 sisteminin getirdiği yeniliklerle birlikte zorunlu eğitim süresi 12 seneye kadar çıkarılmıştı. Bunla birlikte hükümet birçok tepki görürken tabi ki destekleyenler de vardı ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu taslağı daha kabul edilebilir bir seviyeye çekmek için daha iyi planlar yürütüyor. Gelen bilgilere göre artık okullaştırmayı artırmak için sınıfta kalmak ortadan kaldırılacak. MEB geçen günlerde yaptığı açıklamada 2014’te sınıf geçme hedefi olarak yüzde 96’lık bir oran belirlediklerini söylemişti. Eğer söz konusu taslak uygulamaya alınırsa bu oran yüzde 100’e çıkacak.

Şu anda 9. sınıfta okulu terk eden öğrencilerin oranı yüzde altı, bu oranın 2014’te yüzde beşe indirilmesi hedefleniyor. Ayrıca dokuzuncu sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrencilerin oranı ise yüzde 20 civarında, bunun ise 2014 sonunda yüzde 15’e kadar indirilmesi planlanıyor. Eğer bir öğrencinin devamsızlığı 41 günün üzerindeyse ve ailesi tarafından da kanıtlanabilir bir engeli varsa okula gelmemek için bu devamsızlık silinecek ve böylelikle öğrencinin okula devamı sağlanacak. 2012 yılında ilköğretim okullarında sürekli devamsız öğrenci sayısı 90 binken 2013’te 383 bine çıkması şaşırtıyor açıkçası, bunun da 2014’te 200 bine indirilmesi hedefler arasında.

Advertisement

One Response to “Sınıfta kalma kalkıyor”

 1. yigit

  Tem 28. 2015

  TEOG SINAVIYLA YAPILAN YERLEŞTİRMELERDE YAŞANAN KARMAŞA 9 SINIF ÖĞRENCİLERİNDE BAŞARISIZLIK VE SINIF TEKRARINI ARTIRMIŞTIR.SINIF TEKRARI BİR CEZA İSE O CEZANIN MADDİ MANEVİ TÜM KÜLFETİNİ ÖĞRENCİ AİLE AYNI ZAMANDA DA ÜLKEMİZ YAŞIYOR.SINIF TEKRARI İLE ÖĞRENCİ BİLMEDİKLERİNİ ÖĞRENİPTEMİ BİR ÜST SINIFA GEÇİYOR. MU?HAYIR.
  YAŞ İTİBARİ İLE ERGEN ÇAĞINDAKİ BU GENÇLERİN PSİKOLJİK SIKINTILARINA, BİRDE SINIF TEKRARI YAPMALARI TRAVMA OLUŞTURARAK ÇÖKÜŞÜ HIZLANDIRIYOR.ÖĞRENCİ VE AİLE MADDİ MANEVİ CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIYOR ŞU AN.BELİRSİZLİK HAD SAFHADA.
  ÜLKEMİİZN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK VE SİYASİ SIKINTILAR MALUM BİRDE BU SIKINTI İÇERİSİNDE EĞİTİMDEKİ BELİRİSZLİĞE SON VERİLMESİ AÇISINDAN SAYIN M.E.B YETKİLİLERİ PANSUMAN TEDBİRLER AÇIKLAMAK YERİNE SINIFTA KALMANIN İLK ÖĞRETİMDE OLDUĞU GİBİ LİSELERDE DE KALKTIĞIN (IH İÇ OLMAZSA BU YIL İÇİN ) İVEDİLİKLE AÇIKLANMASINI İSTRİHAM EDİYORUZ..SAYIN M.EB YETKİLERİNİN BU KONUDA GÖSTERCEKLERİ HASSASİUYETE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER MÜJDELİ HABERİN VERİLMESİNİ TÜM SINIF TEKRARINA KALAN ÖĞRENCİ VE VELİLER ADINA BEKLEDİĞİMİZİ BELİRTMEK İSTERİM.SEVİNDİRİN BİZLERİ LÜTFEN

  Reply to this comment

Yorum Ekle