Suriyeli çocuklar okulsuz kaldı

suriye_ogrenci

suriyeli çocuklar okulsuz kaldı, Suriye’de halen devam etmekte olan IŞİD sorunu nedeniyle son bir sene içerisinde ülkemizde 2 milyondan daha fazla mülteci Suriyeli giriş yaptı. Bu mültecilerin yaklaşık yüzde 40’ı okuma çağında olan insanlar ve Milli Eğitim Bakanlığı da onların da okuması için büyük çalışmalar sürdürmekte. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen Suriyeli çocukların okulsuz kaldıklarını gözleniyor. Üniversitelerde pek bir sorun bulunmuyor, zira üniversiteye sınavsız girme hakları bulunuyor Suriyeli gençlerin. Ancak lise ve ilkokul çağındaki çocuklar okulsuz kaldılar.

LİSE SONA KADAR EĞİTİM

Geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarının yaklaşık 250 bini Başbakanlık AFAD tarafından oluşturulmuş kamplarda yaşamlarını sürdürüyor. Kamplarda oluşturulan eğitim merkezlerinde okul öncesinden 12’nci sınıfa kadar örgün eğitim faaliyeti yürütülüyor. Eğitim-öğretim faaliyetine yaklaşık olarak okul öncesinde 7 bin 500, ilkokulda 35 bin, ortaokul seviyesinde 20 bin, lise seviyesinde 10 bin olmak üzere toplamda 72 bin 500 civarında Suriyeli öğrenci devam ediyor.

HER OKULA KAYIT MÜMKÜN

Milli Eğitim Bakanlığı eylül ayında genelge yayınlayarak Suriyeli sığınmacıların bakanlığa bağlı eğitim kurumlarına kayıtlarının önündeki engelleri kaldırdı. Bununla birlikte de Suriyeli öğrencilerin okullara alım işlemleri başladı.

70 BİNİ ‘GEÇİCİ’

İlkokul seviyesinde 30 bin, ortaokul seviyesinde 20 bin, lise seviyesinde 20 bin, toplamda 70 bin Suriyeli öğrenci, 90’ın üzerindeki geçici eğitim merkezlerinde okuyor.

MÜLTECİ ÖĞRETMENLER

3 bin 500 öğretmene UNICEF Türkiye aracılığıyla eğitim verildi.

1800 ÜNİVERSİTELİ

Türkiye’de geçen yıl yaklaşık 1800 Suriyeli üniversitelere devam edebildi. Bu yıl itibarıyla 4 bin Suriyeli’nin üniversite eğitimi alabileceği düşünülüyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle