Temel Mikrocerrahi Kursu

TEMEL MİKROCERRAHİ KURSU

temel mikrocerrahi kursu, Çukurova Üniversitesi Plastik Cerrahi Kliniği, hatırı sayılır bir etkinliğin altına daha imza attı. Bu sene 23.’sü düzenlenen Temel Mikrocerrahi Kursu yine gönüllü eğitmenler tarafından verildi ve kursa beklenenden çok daha fazla katılım gösterildi. Yardımcı Doçent Doktor Cengiz Eser’in başkanlığını yaptığı kursta birçok araştırmacı konusunda uzman olan eğitmenlerden fazlasıyla değerli bilgiler elde ettiler.

Kursta plastik cerrahi, ortopedi, çocuk cerrahisi, genel cerrahi, kulak-burun-boğaz gibi kliniklerin uzman veya son sene asistanlarından oluşan katılımcılara teorik bilgiler yanında birebir uygulamalarla dersler verildi. Araştırıcılar, ilk gün yapay damar simülatörü ve sentetik materyaller üzerinde mikrocerrahi aletlerle koordinasyon çalışmaları gerçekleştirdi. Tüm kursiyerler 5 günlük kurs süresini en az 40 saat mikrocerrahi eğitimi alarak tamamladı. Başkanlığını Prof. Dr. Sühan Ayhan’ın yaptığı Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği ile ortaklaşa bu kursun gerçekleşmesini sağlayan Yrd. Doç. Dr. Cengiz Eser, bu eğitimin dünya çapında ilgi gören canlı cerrahi anlamında önemli bir kurs olduğunu söyledi.

Çukurova Üniversitesi’nin kursiyerlere çok ciddi destek sağladığını belirten Kurs Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eser, şunları kaydetti: “Kursa katılan tüm kursiyerlerimiz uzman doktor ve son yıl asistanlarından oluşuyor. Hepsi temel beceriyi almış durumda. Burada mikrocerrahiyi son düzey teknikleri ile gerçekleştiriyorlar. Çok profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Tüm ekip daha önce bu işi yapmış deneyimli cerrahlardan oluşuyor. Kurs 0.6 milimetre çapındaki damarların mikroskop altında birbirine birleştirilmesi ve çok ince diyebileceğimiz sinirlerin birleştirilmesini kapsadı. Kursun, yakında Avrupa akreditasyonu alması planlanıyor.”

Türkiye’nin en yetenekli plastik cerrah ve ortopedistlerinin bu kursa eğitmen olarak katıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Eser, kursiyerlerin daha sonra ileri mikrocerrahi kurslarına katılarak ‘süpermikrocerrahi’ olarak bilinen aşamaya geçebileceklerini söyledi. Dr. Eser, şöyle devam etti: “Kliniğimiz tarafından rutin olarak uygulanan serbest flep operasyonları ve transplantasyon cerrahisi gibi beceri gerektiren işlemleri yapmak adına ilk adımı oluşturan bu kursa mikrocerrahiye gönül verenlerin mutlaka katılması gerekiyor. Özelikle serbest flep cerrahisi, el cerrahisi veya transplantasyon cerrahisi ile ilgilenen kursiyerler için çok faydalı bir kurs oldu. Burada öncelikle hayvanlar üzerinde daha sonra ileri derecede kurslar aldıktan sonra insanlar üzerinde girişimde bulunabilirler. Bu önemli kursa Çukurova Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle