TEOG puanıyla yapılan özel nakil

saint_joseph

teog puanıyla yapılan özel nakil, Geride bıraktığımız hafta TEOG puan yerleştirmesi konusunda hareketli bir hafta oldu. Saint Joseph Lisesi ve Üsküdar Amerikan Koleji arasında yaşanan nakil eğitimcilerin isyan etmesine neden oldu. Liseye yeni geçiş yapan bir öğrenci elde ettiği kolej puanıyla başka okula giriş yapabiliyorken TEOG puanı göz önünde bulundurulup Üsküdar Amerikan Lisesi’ne geçiş yaptı. Okul Aile Birliği ve yöneticileri bu konu hakkında MEB’e şikayette bulunurken işlemler halen sürmekte.

ÜSKÜDAR’A GİDEN YOL

Öğrencinin Saint Joseph Lisesi’nden Üsküdar Amerikan’a yerleştirilme süreci şöyle gelişti: Bu yıl 1 milyon 270 bini aşkın 8’inci sınıf öğrencisi gibi öğrenci de TEOG’a girdi. Hedefi iyi bir kolejde okumaktı. Özel okullar bu yıl öğrencileri 3 dersten (Türkçe, matematik, fen ve teknoloji) ve 8’inci sınıf başarı notlarından oluşan bir puanla almaya karar verdi. Öğrencinin TEOG puanı 500 üzerinden 477, özel okular puanı ise 800 üzerinden 782 hesaplandı. Yabancı bir okula yerleşmek istiyordu.

KOLEJDE 7 PUAN DÜŞÜK

Bunun için de üç ders notuna göre Saint Joseph Lisesi’ne kayıt yaptırdı. Ama hedefi Üsküdar Amerikan Lisesi’ydi. Üsküdar Amerikan Lisesi bu yıl özel okullar puanına göre en düşük 789 puanlı öğrenciyi kaydetti. Öğrenci bu okula giremedi. Ancak, velisi Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak özel okullara TEOG puanıyla girebileceğini belirterek, okula müfettiş gönderilmesini talep etti.

OKULA ÖZEL YAZI GELDİ

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 10 Ekim’de İstanbul Valiliği’ne, oradan da ilçe ve okula bir yazı gönderilerek öğrencinin TEOG puanına göre Üsküdar Amerikan Lisesi’ne alınmasını istedi. Bu arada e-okuldan öğrencinin kaydı, Saint Joseph Lisesi’nden Üsküdar Amerikan Lisesi’ne gönderildi.

BAKANLIK ŞÜPHELENDİ

Hürriyet’in haberine göre, lise, nakil süresinin sona erdiğini ve öğrenciyi TEOG puanına göre alamayacağını ve haksızlık olacağını yetkililere ilettiyse de durum değişmedi. Bakanlık yetkilileri önce durumun tuhaflığından şüphelendi, hatta okula öğrenciyi almaması için telkinde bulundu, ama sonra bu kararından vazgeçerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip TEOG puanıyla koleje alınması kararını aldı. Türkiye’de ilk kez yapılan bu kayda okulun velileri isyan etti. Üsküdar Amerikan Lisesi Okul Aile Birliği, bu yılki özel okullara yerleştirme düzenini alt üst edecek uygulama karşısında dava açacaklarını söyledi. Bakanlığa şikâyet dilekçesi yazdığı öğrenilen okul yetkilileri, soruları yanıtlamadı.

10 BİN ÖĞRENCİNİN HAKKI MI YENDİ?

Uzmanlar ise bunun bir emsal olacağını diğer veliler için bir hak doğuracağını açıkladılar. Çünkü, her puan aralığında yaklaşık 2 bin öğrenci bulunduğu göz önüne alınırsa bu öğrencinin de 10 bine yakın öğrenciyi aşarak bu okula Bakanlık kararıyla geldiği belirtiliyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle