TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB’den tarih verildi!

teog

teog sonuçları ne zaman açıklanacak mebden tarih verildi, Liseye girme heyecanı yaşayan öğrenciler haftalardır Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) TEOG sonuçlarını açıklamasını bekliyor, ancak halen açıklanmış değil. Açıklanmadığı gibi ortaya bir de neden belirtilmeksizin beklenen bir süreç girince hem öğrenciler hem de veliler tedirgin oldular konunun gidişatıyla ilgili, zira MEB sınavlarında çıkan sorunlar daha önce birçok öğrencinin başını yakmıştı. Yine buna benzer bir olayla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz, ama MEB bu sefer daha dikkatli davranıyor. Yapılan açıklamaya göre sınavdaki 2 soruya 3 farklı dava açılmış ve sonuçların açıklanması için de bu davaların sona ermesi bekleniyor.

Sınav sonuçlarının aralık ayı bitmeden açıklanabilecek duruma gelmesinde Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü personelinin özverili ve disiplinli çalışmalarının etkili olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Soruların hazırlanması aşamasındaki hassasiyet ve başarımızı, sınavın değerlendirme sürecinde de göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Adayların cevap kağıtları 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulmuştur. Her derse ait sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda, öğrencilerin puanı her ders için 100 tam puan üzerinden hesaplanmıştır. Ancak Türkçe’den 1, matematik derslerinden de 1 soru olmak üzere toplam 2 soruya üç dava açılmıştır. Davaya ilişkin iş ve işlemler 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa eklenen 20/B maddesiyle düzenlenen ivedi yargılama esaslarınca yürütülmektedir. İlgili kanun gereği davaya ilişkin mahkeme kararlarının 9 Ocak 2015 tarihi itibariyle sonuçlanması beklendiğinden, öğrencilerimizin mağdur olmaması adına sınav sonuçlarının bu tarihten sonra açıklanması Bakanlığımızca uygun görülmektedir.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle